Hit (1344) F-1106

Kredi Kartları İle Alışveriş Yapılınca Hediye Edilen Puanların Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2026-03-16 Güncelleyen : /2017-04-22

Soru: Kredi kartları ile yapılan alışveriş sonucunda verilen avans ve puanlar, yada alışveriş yapılmadan verilen puanların kullanılmasının durumu nedir? (26.03.2016)

el Cevab:  Daha Önce verilmiş cevap için Tıklayınız;

Mülahaza: Erkan Şensöz 
Maaş promosyonundan bahsetmiyorum "Kredi kartları ile yapılan alışveriş sonucunda verilen puanlar ya da hiç alışveriş yapılmadan verilen puanların kullanılmasının durumu" Nedir?

el Cevab: Faizli alışveriş yapan bankadan faizli işlem yapmak haramdır. 
-faizli işlem yapan bankadan faizsiz işlem yapmak- başka çareniniz yoksa caizdir. Bu işleminiz çerçevesinde alacağınız hediyeler benzer bankalara gitmekten sizi alıkoymak için verilen hediyeler boyutuyla müşteri celbetme taktiğidir ve caiz olur. Ama haram yollarla para kazanan adamın vereceği hediyeyi almamak faiz yemeyen almayan vermeyenin yapması gereken davranıştır. 
-Hem faizli hem faizsiz işlem yapan kurumlardan alınacak hediye mubahtır. Uzak kalmayı yeğlemek fazilettir. Mübahtır, çünkü siz faizsiz işlem yapan bölümüyle çalışıyorsunuz.

Mülahaza: Erkan Şensöz 
Şimdi ülkede faizsiz banka yok ve bu bankalarda müşteri kaçmasın tutalım diye alışverişleri veya alışverişsiz durumlarda bonus ve puanlar vermesi bununda kullanılması mübahtır diyorsun?

el Cevab:
Ek: 
Kredi kartları kullanımında faize düşmediğiniz durumlardaki kontör vs hediyeleri de üstteki ekteki anlatılan çerçevede düşünün. 
Faizli işlem yapan kurumlardan gerekmedikçe işlem yapmanız caiz değildir. Memur vs. ya da para transferi ve ticari hayatın zorunlulukları çerçevesindeki işlemlerde faizli işlem yapan bankaları ancak gerektiği kadar kullanabilirsiniz. Bu kullanımda verilen kredi kartları da ihtiyaçlarınız çerçevesinde kullanılmalıdır.
Verilen hediyeler harcama oranınıza göre veriliyorsa hediyeleri alabilirsiniz. Sizin işleminizin karıdır. 
Bankanın faiz çerçevesinde verdiği bir hediyeyse kullanmamalısınız.

Mülahaza: Erkan Şensöz 
Şimdi ihtiyaç çerçevesinde denildiği zaman bakıldığında ev, araba, tv, telefon ihtiyaç deniliyor bunları almak için çekilen kredilerde caiz değildir mi demek istedin? Kredi kartı kullanmak bir zorunluluk değil de lüks olduğu için kullanılıyor günümüzde buna da bulaşınca bankalar hediyelerle bonuslarla kişileri cezbediyor ve ayrılmalarına engel oluyor buradan alınan hediyeler helal gibi birşey demiş olmuyor musunuz?


el Cevab: Erkan Sensöz
Bir soruya verilen cevaba 10 ihtimal daha ekleyerek soru sorarsanız cevabı almanız zor olacaktır. Anlamanızda zor olacaktır. 
Soru sorma ve cevabı anlamlandırma üslubunuz ''ters''.
Düz üslup kullanın.
Sorduğunuz soruların yalın cevapları aşağıdadır. 

-Faizsiz işlemlerde ve faize bulaşmamanız şartıyla kredi kartı kullanmanız da; kredi kartına verilen hediyeleri almanız da caizdir. 

-Gayri İslami ve faiz muamelesi yapan bankalara ticari bir gereklilik olmadan para koymanız caiz olmaz. 
(Faiz veren bankadan kredi kartı almamalısınız.
Faiz vermeyen/almayan banka yok diyorsanız bu soruyu sormamalısınız. 
Piyasada ticaret yaparken mal üreten firmalar çalıştıkları bankalarda hesap olması vs. şart koşabiliyorlar. Bu durumlarda helal olan ticareti yapabilmek için faizli işlem yapan banka da hesap açtırmak ve kart vs. işlemlerle ilgili hizmet almak mübah hale gelir. Bu mübahlık faize bulaşmama ve faiz alıp vermeme hassasiyetini iptal ettirmez. 

Gayri islami faiz muamelesi yapan bankalara malınız ya da paranızı emanet etmeniz Müslüman ve güvenilir kurumlar varsa caiz olmaz. Caiz olmama sebebi haram muamelelere işlerlilik kazandırmanızdır.) 

Müslüman ve güvenilir kurumlar yoksa caizdir. (Caiz olma sebebi Müslümanın gereken durumlarda müşriklere ve fasıklara malını emanet etmesinin caiz olmasıdır.)