Hit (1675) F-881

Kadınların Yabancılara Dillerini Göstermelerinin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2014-05-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Dil avret midir? 16.04.2015

 

el Cevab:

Kadınların Yabancılara ağızlarındaki Dillerini göstermelerinde bir mahzur var mıdır? Kadın dilini yabancıların görmesinden sakınmalımıdır? Demek istediğinizi düşündüm ve sorunuzu bu çerçevede cevaplıyorum.

 

Buluğ çağındaki kadınların dilleri, yüzleri hükmündedir. Bir başkasına etkileyici geldiği gözlemleniyorsa uluorta yerlerde dili görülecek şekilde davranmamalıdır. Bu konuda hassas olması yeterli olacaktır. Yeterli olmuyorsa Yüzün örtülmesinin gerektiği durumlardaki gibi dilini de ancak helal olanlara göstermesi uygun olur.

Yabancıların bulunduğu ortamlarda yüz mimikleri, etkileyici gülümsemeler, tebessümler ve kahkahalar da tesettür ihlali manasına gelir.

 

Erkekler için dilleri avret değildir. Ama onların da başka insanları fitnelendirecek şekilde, onları etkileyecek üsluplarda vücutlarını sergilememeleri gerekir. Avret olmasından değil ama fitnelendirmek problemine sebebiyet vermemek için. Yabancıları güzellikleriyle etkilemekten sakınmak ta kadın ve erkeğin avretlerini örtmeleri ile ilgili gerekliliklerdendir.