Hit (2643) F-188

Kadavranın Üzerinde Gerçekleştirilen İşlemlerin Hükmü,Cesedin Kadavra Olarak Bağışlanmasının Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Organ Nakli
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2031-08-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Kadavra olan ölüler yani bilim, ilim için bağışlanan ölüler, gömülmediği için akıbetleri ne oluyor? Ya da insan ölüsünü bağışlamalı?

el Cevab: İnsan bedeni kutsaldır. Gerekmedikçe müdahale edilmesi caiz değildir.
-Tecrübe için kadavranın bağışlanması haramdır.
 
- Okullarda tıp vs de tutulanlarda mı ?

el Cevab: Evet konuyu bilimi engellemek olarak algılamayın.
İnsan bedeni kutsaldır. Kutsal üzerindeki tasarruflar dini ölçüler çerçevesinde caiz olabilir. İnsan bedeni üzerindeki tasarruflarla ilgili kısıtlamalar sebebiyle bu şekilde bir kullanım haramdır.

Şu linki inceleyin deliller orada var;

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Makale/2154/Organ-Naklinin-Haram-Olusunun-Delilleri.asp

- Peki bu öğrenciler kadavra üzerinde oynarsa yani incelemek babında kes biç kurcala öğrenciler açısından durum nedir hocam?

el Cevab: Cesedin bağışlanması haramdır. Bu tür denemeler hayvanlar üzerinde test ve yetenek kesbi kazanılması şeklinde olabilir. İnsan üzerinde ise ameliyatın caiz olması sınırında önüne getirilen kadavrayı da kesip biçmek caiz olur. Ameliyat sınırları dışına çıkıp deney objesi olarak kullanılması caiz olmaz.

- Bunun bir de hayvanlar açısı var hocam. Hayvan bedenleri üzerinde de bilim için deneyler yapılıyor? Bunun da hükmü nedir öğrenciler açısından?

el Cevab:  Hayvanlar ve diğer her şey insanların hizmetine sunulmuştur. İnsan Allah’ın öğrettiği ve izin verdiği çerçevede bu nimetlerden yararlanır.