Hit (3024) F-157

Kadınların Yada Erkeklerin Kısırlaştırılmasının Hükmü, Kadının Tüplerinin Bağlatılmasının Hükmü, Çok Çocuk Sahibi Olmanın Hükmü, Doğum Kontrolü Yapmanın Hükmü, Evlenmek Dinin Yarısıdır,Evlenip Çocuk Sahibi Olmak İbadettir En Faziletli Amellerdendir

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Avret ve Açılması,Doğum Kontrolü,Nikah/Evlilik,Tüp Bebek
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2004-12-14 Güncelleyen : /2019-05-04

Soru: 81 doğumlu bir hanım, 4.bebeğine hamile, en büyüğü 6 yaşında, diğerleri 4-2 bir de tekrar hamile. Aile fakir, durumları yok. Anne çok zayıf, kansız, çocuklarla yeterince ilgilenemiyor. Yalın ayak başi kabak çocuklar. Cahil değil kadın ama mesela biri düz taban çocukların, gidip ayakkabı almayı bile ihmal ediyor.
Bu durumda durmadan çocuk yapmaları günah değil mi? Tüplerini bağlatmak istiyor. Ama islama uygun mu merak ediyor? 

el Cevab: Peygamberimiz evlenin çoğalın sizin çokluğunuzla övüneceğim buyurdular.
-''Evlilik dinin yarısıdır. Evlendikten sonrasındaki diğer yarısın da Allah tan korkun'' buyurdular.
-Çocuk sahibi olmak ve onları islam terbiyesiyle terbiye etmek cennet sebebi çok büyük amellerdendir. Her müslüman kadın ve erkeğin başka bir mani yoksa nikahlı olmaları gerekir ve çocuk sahibi olarak; bu büyük ve faziletli amelle Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmalıdırlar.  

-İslamın 5 temel esasını hayatında ikame eden bir müslümanın hangi amel Allah katında en faziletlidir, diye sorduğunda alacağı cevapların en önde gelenlerinden birisi çocuklarının islam terbiyesiyle terbiye edilmesidir.
- Rızık endişesiyle çocuk sahibi olmaktan uzak durulması caiz değildir. Ama sahip çıkıp bakabileceği ve terbiye edebileceği kadar çocuk sahibi olmak akıllıca bir iştir ve caizdir.
Kadının sağlığı ve takati yeterli olmuyorsa bu caiz olur. Ama avretin açılması gerektiğinden bununla alakalı islami hassasiyetlerinde bu durumda olan kişiye anlatılması gerekir.

Kadınların Ya Da Erkeklerin Kısırlaştırılmasının Hükmü;  

Ama tüpler bağlanınca kadın kısır oluyor, bir da doğuramıyor, bu yasak değil mi dinimizde? Ne bileyim, dünyanın bin bir türlü hali var, mesela Allah muhafaza eşi vefat edebilir, kadın genç daha başka biriyle evlenebilir, o eşi de çocuk isteyebilir vb. Yukarıda arkadaşın yazdığı sebepler, bu tür bir kısırlaştırmayı meşru kılar mı?

el Cevab:
ek; probleme yeni bakış açısı getirdiniz bu yazdıklarınızla. Konu değişti konu hamileliğin engellemesi ameliyesinden kısırlaştırmaya kaydı. Kısırlaştırma haramdır.
- Tüplerin bağlanması diye nitelenen ameliye bazen kalıcı şekilde hamile kalamama ya sebebiyet verebiliyor. Ama NŞA da sadece etkin bir şekilde döllenmenin engellenmesidir tüp bağlatma. Kullanılan çok sayıda metod arasında en etkin yöntemlerden biridir. Ameliyatla da tekrar tüpler açılabilmektedir.

Mesele;
1- Evlilik ve evlilikten çocuk sahibi olmak sorumluluğu acısından ve yine
2- Kadın avretinin meşru olmayan sebeplerle kadına bile açılmasının haram oluşu açısından ele alınmak durumundadır. ( evlenip çocuk sahibi olma sorumluluğuna yukarda değinmiştim )

- Belli sayının üstündeki çocuğun bakım ve ihtiyaçlarını bedensel gücü açısından karşılayamayacağından korkan eşler korunabilirler. (azil vs başka bir mahzuru gerektirmeyen yöntemlerle)ama bir mahzurlu amele düşmeden...
- Tüp bağlatma yöntemini kullanarak korunmak istemeleri avretin açılmasını ve ittila edilmesini gerektirdiğinden ve de tüplerin tekrar açılmasının bazen gerçekleşmemesi riskinden dolayı mahzurlu ameldir.

-Şer’i mazeretler sebebiyle bazı mahzurlu ameller işlenilebilirler. Sürekli ilaç kullanma durumunda olan bir hastalığa yakalanan kadınlar hamile kalmamaları gerektiğinden mazur olurlar mesela. Ama keyif için korunulabilirse de keyif için avret açılamaz. Vücudun işleyişine müdahale boyutuyla da tüp bağlatma sıkıntılıdır, mahzurludur.

ek 1; 3 ve üzerindeki çocuk çok sınıfına girer. Peygamberimiz ''evlenin çogalın'' buyurdular.
Çocuk sayısı çok sıfatını kazandıysa emir yerine getirilmiş olur. Bundan sonra terbiye ve yetiştirme sorumluluğu ön plana alınıp çocuk sayısının artması meşru yöntemlerle engellenebilir.
Ama kısırlaştırma ve avretin açılarak ameliyat yapılması gayri meşrudur. Bedensel ya da ruhsal açıdan çok sayıda doktorun kesinlikle tavsiye ettiği bir kadın, kısırlaştırma boyutunda olmadan avretin açılmasını gerektirse de hamile kalmama yöntemlerinden birini kullanabilir.(kullanmadığı takdirde kürtaj vs gibi sıkıntılar sürekli gerekebilecektir.)

Yalnız tüpleri bağlatmanın karından küçük bir kesik açılarak ta yapıldığını biliyorum bu durumda 2.meseledeki sorunda haramlık ortadan kalkar mı kalkmaz mı?

el Cevab: Kısırlığa sebebiyet vermesi söz konusu değilse ve başka bir zararı yoksa bedene; tekrar açılması uygulama da mümkünse bu metod kullanılabilir. Avret açılması durumu söz konusu değil çünkü.

Soru: Hocam ben 3 kez tüp bebek denedım 5 yıllık evliyim nasip olmadı benim sorum doktorum erkekti bu günah mı? Şehir dışındaydık bu hocaya randevu verdiler geçen yıl öylece ona başladım.
2. ci sorum durumumuz tamamen sebepsizmiş ama olmuyor hocam geçmişte yapılan günahlar engeller mi yoksa bu kaderden mi?

el Cevab:
Tüp bebek, temas ve avrete ittila gerektirmiyor. Yine de bayan doktor tercih edilmelidir. 
Çocuk olmasına engel bir durum tıbben yoksa bu konuda efendimizin istiğfara devam edilmesi ''tıbbı nebevi reçetesi'' devreye girer. Siz ve özellikle eşiniz çok istiğfar edin. 
Allah hayırlısıyla hayırlı evlatlar lutfetsin.