Hit (2750) F-15

Uykusundan Uyanan Kimse Elbisesinde Meni Yahut Mezi Görmesi Durumunda Ne Yapmalıdır.

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Gusül
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2030-05-15 Güncelleyen : /2019-05-10
Soru: el İhtiyar tercümesinde guslü bozan durum olarak uykusundan uyanan kimsenin elbisesinde meni yahut mezi görmesi denmiş. Meni olarak sorun yokta mezi neden gusül gerektiriyor? Ve de şöyle bir sorun var mezi uykudan uyanınca (gece uykusundan) sadece siyah bir çamaşırda görülebilir. Çünkü kuruduğu zaman siyah dışında görmek imkansız gibidir? Eğer öyle bir durum varsa ne yapmalı?
 
el Cevab: Mezi meninin incelmiş halidir.
Uykudan uyandığında mezi ya da meni ıslaklığının çamaşırda görülmesi durumunda ihtiyaten gusül gerekir. Uyanıkken mezi gelmesi sadece abdest gerektirir. Çünkü mezi olduğunda oluş şekli itibarıyla bir şüphe yoktur.
 
 
Mülahaza: Barış BuLut
-Uyandığım zaman kesin mezi olduğu kanaatine varırsam almasam da olur mu? İhtiyaten kısmına binaen. Çünkü sorun şurada siyah iç çamaşırı dışında uyanınca mezi görülmesi imkansız gibidir.
 
el Cevab: Buna kesin kanat ettiyseniz almasanız da olur. Bu da Ebu Yusuf’un fetvasıdır.
 

Soru: Gece rüyalandığımda iç çamaşırıma ve eşortmanıma akan meni, mezi beni çok rahatsız ediyor bunun temizliği nasıl olmalı ben önce o meni akan çamaşırlarımı elimle sabunla suyla çitileye çitileye uzun uzun yıkıyorum sonrada makineye atıyorum orada da yıkıyorum sanki temizlenmiyormuş gibi hissediyorum birde onun değdiği her şey pislenmiş gibi oluyor her şeyi temizlemek silmek istiyorum, cünüp olduğumda da benim kendi ellediğim her şey pisleniyor gibi oluyor gusül aldıktan sonra cünüpken elediğim temas ettiğim her şeyi yıkıyorum siliyorum örneğin bütün nevresim çarşaf yastık kılıfları hepsini yıkıyorum elimle ellediğim elektronik cihazları telefon tablet bilgisayar... Bunların hepsini köpüklü ıslak havlu ile defalarca siliyorum kapı kollarını çeşme başlarını her şeyi siliyorum cünüp olmak benim korkulu rüyam oldu hocam cünüpken dokunduğum her şey kirleniyormuş ve gusül aldıktan sonra o dokunduğum her yeri köpüklü su ile yıkamak silmek istiyorum buda beni çok yoruyor ve çok zaman alıyor ne yapmalıyım yardım edin hocam. 

2. sorumda şu: Hocam cünüp olduktan sonra gusül abdesti almak için banyoya gittiğimde çok zor abdest alıyorum mesela euzu besmele çekip niyet ederken içimden bir ses sürekli olmadı birdaha euzu besmele çek diyor. Sürekli tekrarlayıp duruyorum onu zar zor yapsam bile ağzıma 3 kez su aldığımda veya burnuma 3 kez su çektiğimde bir türlü tatmin olmuyorum.  Ağza su alındığında suyu boğazına kadar indirip boğazda gargara yapmak gerekiyor ama ben boğazıma kadar indirdiğimde azda olsa kaçırıyorum yutuyorum ve saatlerce bununla uğraşıyorum onu da yapsam buruna su alırken genzimize kadar çekip burnumuzun sızlaması gerekiyor ben çekiyorum suyu sızlayıncayasıya kadar burnuma ama öyle çekerken kaçıyor yutuyorum ve bunu defalarca tekrarlıyorum. Sadece besmele ve ağza buruna su almam tatmin oluncaya kadar tekrarlamam saatleri alıyor ondan sonrada vücudumuzu iğne deliği kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkamamız gerekiyor ve ben sürekli kuru yer var mı diye defalarca yıkanıyorum hocam psikolojim alt üst oldu. Lütfen yardım edin, benim anlayacağım şekilde cevap verirseniz sevinirim. Mesela gusül abdesti alırken normal euzu besmele çeksek olur mu, hırlatmasını falan yapmadan dilimizin döndüğü kadar veya ağızımıza su alıp gırtlağımızda gargara yaparken yanlışlıkla az bir şey su yutsak bunun zararı olur mu tekrarlamak gerekir mi aynısı burun içinde geçerli burnumuzu sızlatıncaya kadar su çekerken yanlışlıkla yutarsak o suyu az bir şey olmadı deyip tekrar mı almalıyız baştan veya vücudumuzu yıkarken iğne deliği kuru yer kalmadığını nasıl anlarız? Cünüp olduktan sonra çamaşırlarımı ben hem kendi elimle çitileyerek köpüklü su ile yıkadıktan sonra tekrar makineye atıyorum ben elle yıkamadan direk makineye atsam makinedeki diğer normal çamaşırları da batıracakmış gibi hissediyorum hocam. Bu doğru mu elimle yıkamadan o meni bulaşmış çamaşırları direk makineye atsak temizliği olmuş olur mu? Diğer çamaşırları kirletir mi ben cünüpken ellediğim her şey kirlenir mi ellediğim her şeyi silmek yıkamak gerekir mi cünüpken elediğim bilgisayarı telefonu bile köpüklü ıslak havlu ile siliyorum hocam bu beni çok yoruyor bunları yapmasam pismiş gibi hissediyorum ne yapmalıyım ne olur yardım edin.

el Cevab:
(Not: soru sorduğunuzda neyi sorduğunuzu birer cümleyle özetlemelisiniz)
Meni, mezi vs. kan yıkanarak temizlenir. 
Meni ve mezi kuruduysa ilgili çamaşır bölümü ufalanarak=ovuşturularak meni tabakası çamaşırdan düşürülürse çamaşır temizlenmiş olur. 
-Kanın çamaşırda izinin kalması temizliğine zarar vermez. 

Cünüpken dokunduğunuz eşyalara bir şey olmaz. Vesvese etmeyin. Cünüplük manevi bir kirdir. Maddi değil. Maddi olan kir; kan, meni vs. gibi çamaşıra bulaştığında temizlenmesi gereken kısımdır. 
Mazmaza ve istinşak 1 defa yapılsa yeterli olacak iken ihtiyat olarak üç defa yapılır. Efendimiz gusül sırasında ağza ve buruna su verilmesinde titiz olunmasını tavsiye etmiştir. Ama oruçluyken orucun bozulmasına karşı ihtiyatlı olunmasını ve fazla ileri gidilmemesini de tavsiye etmiştir.
-Çamaşırların elle çitilenmesi ve akabinde çamaşır makinesine atılması bir temizlik adabıdır. İç çamaşırların normal elbiselerden ayrılması da öyle. Çitilenmeden yıkanılsa çamaşırlar temizlenir. Ama iz kalabilir. İz kalması temizliğine zarar vermez. 
Bu kadar vesvese çok fazla, biliyorsunuz vesvese şeytandandır.