Hit (138) F-1413

Dinimizde Nazar Boncuğu Takmanın Hükmü Nedir

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : S. Abacı/2020-07-05 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Dinimizde nazar boncuğu takmanın hükmü nedir?
https://www.youtube.com/watch?v=96SlRMq8yQA&feature=share&fbclid=IwAR0Renu4Rq8wkagUvnEnl8K1dIK_Drv_RvfuxLiilW15e3BElhUhlUDWM30https://www.youtube.com/watch?v=96SlRMq8yQA&feature=share&fbclid=IwAR0Renu4Rq8wkagUvnEnl8K1dIK_Drv_RvfuxLiilW15e3BElhUhlUDWM30 

 

el Cevab:
Bu videoyu soru sormak gayesiyle eklediğinizi düşünerek cevaplıyorum.
Nazar boncuğu hakkındaki videodaki konuşmacının verdiği bilgiler kısmen doğrudur.
Müşrik bir insanın nazar boncuğunu takmasıyla Müslüman bir insanın nazar boncuğu kullanması arasında fark vardır.
Örnekleyeyim. Müşrik insan (ya da ateist insan) koruyucu nitelikli bir aleti onun kendisini koruyacağına inanarak takar. Zaten Allah inancı yoktur. Tek yaratıcının Allah olduğuna tek fayda ve zarar verme sıfatına sahip varlığın Allah olduğuna inanmamaktadır. Bu sebeple müşriklerin bir çok fiili efendimiz tarafından müşrik adeti oldukları ve şirke delil oldukları için yasaklanmıştır. Nazar boncuğu ve bazı temaim (takılar) da bu sebeple yasaklanmışlardır. Bunlar şirk alametidirler. Ama Bunların kullanımı değil, bunlar kullanılırken kullanılma inancı ve niyeti şirktir. .
Mümin bir insan nazar boncuğu hakkında bir müşrik gibi inanmadan --bir Müslüman inancı ve niyetiyle- nazar boncuğunu kullansa ya da alsa ya da taksa bu şirk olmaz. Çünkü bu boncuğu kullanmak değil bu boncuğu kullanırken sahip olunan inanç ya da niyet şirk olabilir.
 
Konuşmacı olayın farkında değildir. Ortalama bir yol ve söylem geliştirmeye çalışması da yanlıştır. Şirk ile imanın arasında ortalama bir yol yoktur.
Nazar boncuğu eski müşriklerin korunma adetlerindendir. Yeni dönemde bu adet günümüz müşrikleri tarafından kullanılmamaktadır. Ya da gelişmemiş toplumlarda varlığını sürdürmektedir.
Günümüzde taşlar ve kıymetli taşlar üzerine çalışmalar yapan insanlar mavi taşların nazar özelliği olan insanların diğer insanlar üzerindeki etkilerini o ışınları -paratonerin yıldırımı çektiği gibi- çekerek aldıklarını ve zararı engellemeye alet olduklarını söylemektedirler. Bu gayeyle bir insan taşın ve rengin özelliği sebebiyle bu taşı veya başka taşları kullanırsa bu şirk olmayacaktır.
Yine bu minvalde düşünerek nazar taşı ya da boncuğunu yüzük, kolye veya alınlık olarak kullanan birisi bu özelliğin esasen o taşta olmadığını anlasa bile niyeti ve taş hakkındaki kabulünde şirk unsuru olmadığından lağv bir fiil işlemiş olur. Şirke düşmüş olmaz.
 

 

Nazardan Korunma Şekilleri Ve Nazar Boncuğu Kullanılmasının İtikadi Açıdan Hükmü İçin Tıklayınız;