Hit (87) F-1261

Eşinden İzin Almadan Evden Ayrılan Kadının Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Nikah/Evlilik
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2019-12-29 Güncelleyen : /0000-00-00
Soru: Evden eşinden izin almadan ayrılan veya eşi geri dön dediğinde nikâh devam ediyorsa eve dönmeyen kadın "şeri bir mazereti yoksa mel'undur". Cümlenizdeki mel'undur kelimesi ne manaya geliyor?
 
el Cevab: Melun demek Allah'ın rahmetinden uzaklaştırılmıştır. Ya da uzaktır demektir.
Sözün tamamı ve delili şudur;
İbn Ömer (ra) dan:
''Efendimize erkeğin eşi üzerindeki hakkı nedir diye sordum. Evden onu izni olmaksızın çıkmamasıdır. Bunu yaparsa melekler ve rahmet melekleri ve gazap melekleri tevbe edinceye kadar ona lanet ederler. Ey Allah’ın Rasulu ya eş ona (izin vermemek suretiyle) zulmediyorsa dedim. Zulmediyor olsa bile cevabını verdiler...''[1]
 
عَنِ ابْنِ عُمَرَ ...قَالَتْ : يَا نَبِي الله مَا حَقُّ الزَّوْجِ عَلَى امرأته ؟
قَالَ : لاَ تَخْرُجَ مِنْ بَيْتِهِ إِلا بِإِذْنِهِ ، فَإِنْ فَعَلَتْ : لَعَنَتْهَا مَلاَئِكَةُ اللهِ وَمَلاَئِكَةُ الرَّحْمَةِ وَمَلاَئِكَةُ الْغَضَبِ حَتَّى تَتُوبَ ، أَوْ تراجع .
قَالَتْ : يَا نَبِيَّ اللهِ : فَإِنْ كَانَ لَهَا ظَالِمًا ؟
قَالَ : وَإِنْ كَانَ لَهَا ظَالِمًا .
قَالَتْ : وَالَّذِي بَعَثَك بِالْحَقِّ لاَ يَمْلِكُ عَلَيَّ أَمْرِي أَحَدٌ بَعْدَ هَذَا أَبَدًا مَا بَقِيتُ "
 
 
Ek: Boşanmış eşlerin bile iddet bekledikler sürede boşandıkları eşlerinin evinde durmaları ile ilgili ayeti de mülahaza edebilirsiniz.
 
Talak 1 ayeti;
"Onları evlerinizden çıkarmayın kadınlar da evi terketmesinler iddet muddetince eşlerinin evinde bulunsunlar. Bu Allah’ın koyduğu şeri kuraldır..."
 
يا أيها النَّبِيُّ إِذَا طَلَّقْتُمُ النِّسَاءَ فَطَلِّقُوهُنَّ لِعِدَّتِهِنَّ وَأَحْصُوا الْعِدَّةَ وَاتَّقُوا اللَّهَ رَبَّكُمْ لا تُخْرِجُوهُنَّ مِنْ بُيُوتِهِنَّ وَلا يَخْرُجْنَ إِلَّا أَنْ يَأْتِينَ بِفَاحِشَةٍ مُبَيِّنَةٍ وَتِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ وَمَنْ يَتَعَدَّ حُدُودَ اللَّهِ فَقَدْ ظَلَمَ نَفْسَهُ لا تَدْرِي لَعَلَّ اللَّهَ يُحْدِثُ بَعْدَ ذَلِكَ أَمْرًا
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Meali;
Ey peygamber! Kadınları boşamak istediğinizde, onları iddetlerini dikkate alarak (temizlik hâlinde) boşayın ve iddeti sayın. Rabbiniz olan Allah’a karşı gelmekten sakının. Apaçık bir hayâsızlık yapmaları dışında onları (bekleme süresince) evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar. Bunlar Allah’ın sınırlarıdır. Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa, şüphesiz kendine zulmetmiş olur. Bilemezsin, olur ki Allah, sonra yeni bir durum ortaya çıkarır.
 

[1] Ahmed b Hanbel, el Müsned, h no: 813; el Beyhaki, es Sünen el Kubra, VII.292;