Hit (2422) F-928

Kul Hakkı, Helallik Alma İle İlgili Sorular

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2029-03-16 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Birisi size kötülük yaptı ve siz onu Allah için affedip helallik verdiyseniz onun yaptığı yanına mı kalıyor yoksa Allah ona bir ceza veriyor mu? (21 Ocak 2015)

el Cevab :
Hak sahibi hakkını helal ederse ''hata yapanın yaptığı onun yanına kalır'' yani Ahirette cezalandırılmaz.
Ama hata yapan kişi hem kul hakkını ihlal etti hem de Allahın hakkını ihlal ettiyse kul hakkını affettiği için ondan hesaba çekilmese de Allah hakkını ihlal ettiği için Ahirette hesaba çekilecektir. Allah hakkından da bir daha geri dönmemek üzere tevbe etmesi durumunda Ahirette hesaptan kurtulma şansı vardır. 
Dünya hayatında şer’i bir ceza gerektiren bir günah işleyenler o cezayı çekerlerse bu onların günahlarına kefaret olur.

Mülahaza: Geylani Dergahı 
Peki ya helalleşme imkanı olmayan üzerinde kul hakkı olup da helalleşemeyenler? Helallik alamadıkları haklar için o kişiler adına dua etse sadaka verse vs yaptığı nafile ibadet zikir vs hasıl olan sevabı onlar üzerine de bağışlasa bir faydası olması umulabilir mi?

Mülahaza: Kadriye Aksoy 
Yanlış konuşmak istemiyorum ama bence bu kadar basit olmamalı yap et bir helallik al günahın silinsin hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam etsin eee geride kalan?

el Cevab: Hakları ihlal edilen şahıs hakkını helal etmeyebilir. Etmediği takdirde manevi açıdan da maddi açıdan da oluşan hakları dünya da veya ahirette kendisine iade edilecektir. Bir insana atılan bir haksız tokatın hak helal etmesi aynısıyla olsa bile yine hakkı ihlal edilen insanın hakkı iade edilmiş olmaz. Yaşadığı duygusal kırılma nasıl tedavi edilecek? Bu Allah’ın hükmüyle ancak düzelir.
Ama hata yapan gelip uygun şekilde özür diler ve hakkını ihlal ettiği şahsın gönlünü alırsa ve hak sahibi de onu affederse bu yeterlidir. Yukarıda yazdığım durum budur. 
Bu konunun çok detayı vardır. Bu sebeple sadece sorunuza ve sorduğunuz kadar cevap verdim. Bir insanın arkasından ''oruspu'' diye hakaret eden birisi o şahsa gidip helallik almak için ''senin hakkında biraz uygunsuz konuştum hakkını helal et'' dese bu hak helal etme onun işine yaramaz. Gıybet ettiği kelimeyi de açıkça söylemeli ve o utancı yaşamalı sonra helallik dilemelidir. Ancak bundan sonra helallik alabilirse bu onun işine yarar. Bu yapıldığında o terbiyesizliği yapan o ifadeleri o şahsın yüzüne karşı söylerken aşağılanacaktır. O aşağılanmaya rağmen hata itirafını yapar da helallik isterse; hak sahibi bu şahsın samimiyetine ikna olur ve hakkını helal eder. Hata yapan da başkasından hak helalliği almanın utancını da tadacağından bir daha bu şekilde davranmaz. 
-Hak helal ettirme bir iman sorunudur ve iman edenlerin fiili olabilir. Buna göre Ahirette hesaba çekileceğine inanan bir kişi hak ihlal etmez. Hata ile ederse de mutlaka dünya hayatında hak ihlali sebebiyle kazandığı günahtan tevbe ederek kurtulmaya çalışır.


Soru 2: Bir insan bu dünyada bir insana hakkını helal ettiğinde ahrette ki buluşması olacak mı tekrar helallik vermesi için?

el Cevab: Kul hakkından dolayı helallik alan kurtulur. 
Bu hakkın yanı sıra Allah’ın hakkı da oluşmuşsa ahirette bu sebeple ayrıca sorumlu olur.


Soru 3: Hiçbir yerde duymadım o kadar okumadım daha doğrusu şimdi hakkına girdiğim insanlar olmuştur illaki, bir çoğu hayattadır bulup helalleşme imkanım yok gibi bir şey, ben bunlara öldüklerinde ruhuna iade edilmek üzere Fatiha okuyabilir miyim?

el Cevab: Evet okumanız caizdir. Onlara faydası olur. 
Ama bu fiil onların üzerinizdeki haklarını ifa etmeniz manasına gelmez. 
Onlara hayrınızın dokunması onların size Ahirette haklarını helal etmelerine sebebiyet verebilir. Hiç yoktan iyidir.

 

Soru Sahibi: Rabiyaa Baysal
4- Soru: Çevremdekilere suizanda bulunmanın hükmü nedir? Haklı çıkmak istemesem de kötü sonu hazırlayan acaba düşüncelerim mi?

el Cevab: Suizan NŞA da haramdır. 
Tedbir alınması gerektiği kanaati oluşmuşsa uyanık olmak ve tedbirli olmak aklın ve dinin gereğidir.

 

Soru Sahibi: Emin Argün
5- Soru: Hocam insan sevdiğinden ayrıldığı zaman helallik almazı lazım mıdır?

el Cevab: Güzel bir adettir. Gönülleri kırık olanlar bu esnada kırıldıklarını söylemeli. Kıran şahıs da bir daha onu kırmamaya özen göstermelidir. 
İslam inanç amel ve ahlaktan oluşur. Allah’ı razı edecek en temel değerler doğru inanç emredileni yapmak nehyedilenden kaçınmaktır. 
Güzel ahlak ise ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim dediği bir değerdir. 
Güzel ahlaklılar gönüllere sürur verir. 
Allah sayınızı arttırsın. İslamda haklar konusu uzun ve babları olan bir konudur.
Sevdiği bir insanı kıran mutlaka gönlünü de düzeltinceye kadar gayret etmelidir. Ama dil ile özür dilenmesi mali zarar varsa karşılanması esasen yeterlidir.