Hit (1950) F-852

Peygamber Zeydin Boşandığı Eşi İle Neden Evlenmiştir

İlim Dalı : Siyer Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2003-05-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Selamun aleykum. Hazreti Muhammed (sas) neden evlatlığı Zeyd’in boşadığı eşiyle evlenmiştir. Yardımcı olabilir misiniz?

 

el Cevab:

İslamda evlatlık müessesesi yoktur. Arap toplumunda evlatlık alma müessesesi çok yaygındı.

Çocuklar babaları olmayan insanlara nisbet ediliyordu. Bu durum yasaklandı. Ve Evlatlık alma yerine Kefil olma müessesesi getirildi.

Yetim ve kimsesizlere kefil olanlar onlara Allah rızası için yardımcı olmaya başladılar. ...

Bu müessese toplumun çok derinlerine nüfuz ettiğinden efendimizin de zorlandığı ilahi emir geldi ve eşinden boşanan evlatlığından sonra efendimize sorulmadan Allah evlatlığının eski eşiyle efendimizin nikahını kıydı. Ve bu yasak müessese İslam toplumunda bu suretle sona erdi.

 

Not: Konu oryantalistlerin en çok dillerine doladıkları ve efendimizi ayıpladıkları konulardan biridir.

Tarih kaynaklarında bu evlilikle alakalı çok sayıda uygunsuz hikaye ve nakil vardır.

Turan Dursun'un eserlerinde benzer sorular çoktur.

Tarihi açıdan yetkin bir araştırmacı ancak sorunun kritiğini anlar.

Nakil açısından da sened metin kritiği birikimi gereklidir.

Salt akli-hukuki açıdan da durum şudur. Evlatlık edinilen kız ya da erkek esasta evlat değildir. Evlat alınması da caiz değildir. Kefil olunması caizdir.

Kefil olunan kız ya da erkekle kan bağı olmayan bir şahsın evlenmesinde bir mani yoktur. Her iki taraf ta isterse evlenebilirler.

 

Mülahaza: Melek Çelik Benhür

Toplumda evlatlıkla evlenme insana tuhaf geliyor yani baba diye bildiği kişi ile garipseniyor fakat İslamda doğru evlenebilir diyor.

 

el Cevab: Toplumumuzda çok sayıda mahzurlu fiil bir şekilde mubah zannediliyor. Yine çok sayıda mubah fiil günah zannediliyor.

-1400 kusur seneden beri İslam da evlatlık müessesesi kesin olarak yoktur. Ama hala bazıları var zannediyor.

-İçki ve faiz haramdır. Hala bazıları hiç tereddüt etmeden içiyor. Zina haramdır hala umursamadan flört eden çok sayıda insan var. Hırsızlık, iftira atmak büyük günahlardır ama hala yapılıyor.

-Genç kızların buluğa ulaşınca uygun eşlerle evlendirilmesi bizzat peygamber efendimizin tavsiyesidir. Ama 30 yaşına kadar bekletiliyorlar. Erkeklerden gücü evlilik külfetini kaldırmaya yetenlerin hemen evlenmeleri gerekir. Ama evlenmiyorlar.

-Toplumlarımızda kadınların ücretli olarak resmi ya da gayri resmi olarak fahişelik yaptıkları herkes tarafından biliniyor. Ama neredeyse hocalar bile genelevler olmasa namuslu kadınlara saldırılardı gibi şeyler söylüyorlar.

 

-Genelevler Ve Fahişelik karşıtı bir dernek var mı araştırdığımda bir şeye ulaşamadım. Diyanet işleri bile üzerine lazım olmayan sergi mevlana etkinlikleri, cami süsleme peyzaj işleri ile uğraşıyor da şu zavallı kızları kadınları kurtarmaya yol aramıyorlar. Üstelik bunlar din kardeşlerimiz. üstüne üstelik bu fiil insanları helak eden 7 büyük günahtan üçüncüsü...

Hiçbir siyasi partinin bu ayıba karşı bir projesi yok.

Vatan namusu korunması gerektiği gibi korunuyorsa vatandır diyen kimimiz var, ne hazin…