Hit (2834) F-286

Tecavüze Uğrayıp Hamile Kalan Kadınların Doğum Yapmalarının Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Kürtaj
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2003-01-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Tecavüz sonucu hamile kalan kadınlar o bebeği doğurmak zorunda mıdır? Bu durum da anne sağlığının tehlikede oluşu kapsamında bebek aldırmaya sebep olabilir mi?

 Dün bir filmde izledim ama gerçekleri de var özellikle terör ve savaş yöntemi olarak dünyanın her yerinde! Allah korusun nasıl bir kaderdir! (bu kısım soru değil iç sesimin hayreti)

 

el Cevab: Doğurmak zorunda değildir.

Ruh üflenmemişse düşürmesini tavsiye ederim.

Ruh üflenmişse bebek masumdur. Aldırılması ya da düşürülmeyi kastederek düşürülmesi caiz olmaz.

Zinadan hamile kalanın da durumu aynıdır.

 

Mülahaza: Zeynep Kılıç

40.gün mü kabul ediliyor hocam ruhun üflendiği an? Bununla ilgili hadis-i şeriflerden kasıtla... 15.hafta olarak kabul edenler var, hatta ilk döllenme anında bile bebeğin ruh sahibi olduğu görüşünde olanlar var. Araf 172.ayetteki ifadeden yola çıkarak, canlının, ilk andan itibaren Allah'la muhatap olduğunu söylüyorlar.

Çözümü zorlaştıran bir karışıklık sanki...

 

el Cevab: Bir Müslüman’ın ve bireyin kendi konumunu belirlemesi çok önemlidir. İctihad mahallini kritik etmek size ağır gelir. Bunu yaparsanız dengeleriniz sarsılır.

Ama diğer taraftan ne yapmak durumundaysanız onu bilinçli olarak yapmak durumundasınız. Bu ise her Müslümana gerekli. Hamilelik süresi ve ruh üflenmesi ile ilgili değerlendirmeler ictihaddır. Hanefi fukahası 4 aylık süreç sonunda ruh üflendiği kanaatindedir. Araştırmanız sizi fukahanın alanında bocalatmamalı. Fukahanın alanına girmemenizi tavsiye ederim.

Bu konu ile ilgili makaleye bu linkten bakabilirsiniz;


Kürtaj (Çocuk Aldırma) ve Kürtajın Dînî Hükmü:
http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Makale/2042/Kurtaj-(Cocuk-Aldirma)-ve-Kurtajin-D%C3%AEn%C3%AE-Hukmu.asp?LID=TR&ID=2042

 

Mülahaza: Volkan Tetik

Hocam zinada da durum aynı demişsiniz. Zinadan olan çocukların velayetiyle ilgili hadis-i şerif var duyduğum kadarıyla. Çocuğa kimin bakacağı ile ilgili. Bu konuda çocuğun düşürülmesi ile ilgili bir hadis var mı? Çocuğun düşürülmesi ile ilgili bir hadis yoksa! Çocuğun rahat etmesi sorun yaşamaması için hadisle velayet tayin ediliyorsa çocuğu bilerek düşürmek cinayet değil midir?

 

el Cevab: (Zina İçindir) Volkan Tetik’e

Doğum yapmasa olur. Hamile kaldı diye doğum yapmak zorunda değildir. Döllenme anında döllenen yumurta yumurtadır. İnsan değildir. Döllenme fasit fiille olmuştur. Fiil haramdır. Neticesi de haramdır. Bugün bu neticeden temizlenme imkanı vardır. Zina ettiği insanla evlenirse bile çocuğu doğurmamasını öneririm. Sahih akitten çocuk sahibi olsun.

Ruh üflenmemişse düşürmesini tavsiye ederim.

Ruh üflenmişse bebek masumdur. Aldırılması ya da düşürülmeyi kastederek düşürülmesi caiz olmaz.

Zinadan uzak durun ayeti var. Gerekmedikçe konuşmaktan da uzak durmak bu kapsama girer.

 

Ek 1;
Volkan Tetik e ; (Zina Çocugu Hakkında )

Zina yoluyla olan hamilelikten bahsediyoruz. Zina yoluyla hamile olan bir kadından doğan zina çocuğundan (Veledi Zinadan ) değil. Zinanın aslı haramdır. Zinadan hamile kalınması da haramdır. Zina ve türevi yollarla hamile kalınması da haramdır. Hamileliğin devam ettirilmesi de haramdır. Diğer taraftan ruh üflenmişse zina yoluyla olan döllenmedir diye ruh üflenmiş bir canlının öldürülmesi de haramdır. Ona hakaret edilmesi de haramdır.

Kime nisbet edileceği vb sorular ve cevapları Veledi Zina ile ilgili Hükümler Kitabımda vardır. Alıp okuyabilirsiniz.

 

Ek 2;
Volkan Tetik e ;

Bir ilim adamı bir konuyu araştırırken Allah’ın katında hangisi doğrudur ve kitap ve sünnet naslarına hangi cevap ya da netice daha uygundur diye bakar. Sonrasında hangisi Allah’ın kullarına daha kolaydır diye bakmak da gerekir. Ben de öyle yaptım.

Diyanet işleri Başkanlığı fetva kurulu cevaz veriyor. Mekke Fıkıh Konseyi Cevaz veriyor nette bile bunları bulabilirsiniz. Cevaz konusunda sıkıntınız yok. Çocuğu ya da kendisi Allah imtihan etmesin organ nakliyle imtihan olanların önünde kapı açık.

Bende kapıyı açık bıraktım. Bu konuyla alakalı eleştirilerimin olduğunu söylemekle yetindim.

Burada katılımcıların sorularına tanıdıkları bir insan olarak cevap verme durumundayım. Sizin gibi bilgi ve birikim sahibi insanlara da varsa farkında olmadıkları bir şey onu hatırlatıyorum. Tabii ki sizin isteğiniz üzerine dolayısıyla cevaplara gücenme yada kırılma olmamalı.

women cheat on their husbands married men having affairs unfaithful wife
treatment of aids history of aids aids pictures