Hit (3429) F-278

5 Yıl Önce Devlet Eli İle Boşanan Çiftin Dini Nikahları Duruyor Tekrar Evlenebilirler Mi?

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Boşanma,Nikah/Evlilik
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2015-10-14 Güncelleyen : /2017-03-02

Soru Sahibi: Ilahiyatlı Kirpi
Soru: Evli bir çift devlet eli ile boşanıyor yani erkek boşol kelimesini hiç kullanmıyor. Senden bıktım artık sevmiyorum geçinemiyoruz diyor ve boşanıyorlar. Hanım babasının evine yerleşiyor ve 5 yıldır ayrı yaşıyorlar. Sonra Erkek pişman oluyor araya birilerini koyarak görüşmek istiyor. Görüşme gerçekleşiyor ve tekrar evlenmek istediğini söylüyor erkek, hanım mecbur kabul ediyor çünkü oğulları var.
Şimdi soru şu hocam; bunlar boşandığı için tekrar evlenmelerinde mahsur var mıdır? Özellikle söylüyorum boşol kelimesi hiç kullanılmamıştır. Hocam çok acil ve elzem hemen cevap verirseniz sevinirim.


el Cevab:
Nikah ve özellikle boşanma lafızlarıyla boşanmanın gerçekleşmesi konularının taraflarının fetva verecek hoca tarafından ''sorguya tabi tutulmaları'' en sahih fetva verilebilmesi için gereklidir. 
-Deneyimlerim itibarıyla Müslümanlar boşanma ve nikahla alakalı bilmeleri gerekenleri bilmiyorlar ve manalarını bilmeden dini kavramları kullanıyorlar.
Onların kullandıkları kavramlara dayanarak bir fetva verilmesi caiz olmaz kanaatindeyim. 


Bununla birlikte devlet mahkemelerinin huzurunda boşanmaları gerçekleşen bir karı-koca tarafların bunu boşanma kabul etmelerine göre boş olabilirler. 
Boşanmada adet telaffuz edilmemiş olduğundan 1 adet boşama gerçekleşmiş gibi görünüyor. İddet bitmiş. 
Bu durumda kadın eski eşinin evlilik talebini dilerse kabul eder dilerse reddeder. Kabul edip eski eşine geri dönerse yeni bir nikah akdiyle geri döner ve eşinin 2 talak hakkı kalmış olur. 
--------
Nikahla alakalı ve boşanmayla alakalı bütün yazdıklarım bilgilendirme amaçlıdır. Sorduğunuz durumu bir İslam alimine başvurup anlatmanızı ve vereceği fetvaya göre amel etmenizi tavsiye ederim.

Mülahaza: Emine Aksoy 
Çok karışık peki bu anlaşmalı boşanıp sonra aynı beraber yaşayanların durumu nedir?


el Cevab:
Medeni hukuk açısından durum medeni hukukçuların ilgi alanıdır, belirtirim. İslam fıkhı açısından şer’i nikahı olan kadın ve erkek bu nikah resmen kayıtlı olmasa da beraber yaşayabilirler. Şer’i nikahlarının ilan edilmiş olması yeterlidir.

Mülahaza: Ilahiyatlı Kirpi 
Yani evlenebilirler problem yok diyorsunuz...


el Cevab:
Zaten evli olanların ya da resmi nikah kıymadan evlilik hayatı yaşayanların nikahı ilan etmeleri kaydıyla birlikte yaşamaları caizdir. İfade ettiğim budur.

 

Soru Sahibi: Tuba Karapınar Taş
Soru: Kayınvalidem esinden 21 yıl önce boşanmış. Ama eşi yüzüne karşı "boş ol" dememiş. Resmi boşanmadan dolayı 1 talak düşüyor geriye kalan 2 talak durumu için bilgi verir misiniz? Hala evli mi sayılıyorlar?

el Cevab:
Hala evli sayılmazlar. İddet müddeti içerisinde erkek eşiyle yeni nikah kıysaydı. Nikahı geri döndürüp devam ettirmiş olacaktı.

Yazdığınız çerçevede tekrar evlenmek isterlerse erkek talep eder kadın onaylarsa nikah gerçekleşir. Kadın onaylamazsa nikah gerçekleşmez. 
Erkeğin 1 hakkı gitmiş 2 boşama yetkisi kalmış olur.