Hit (4992) D-102

Sanat ve Hayat

Yazar İşl.Müd. : Sahibi :
Yayın Logosu : Yayın Dili : Türkçe
Yayın Aralığı : Dergi Türü : Edebiyat, Kültür, Sanat
Ekleyen : Nurgül Çepni/2010-04-07 Güncelleyen : /0000-00-00

Sanat ve Hayat

3 Haziran 2002'de yayın hayatına başlayan Sanat ve Hayat Dergisi, "Toplum İçin Sanat, İnsanlık İçin Bilim, Özgürlük İçin Politika" perspektifiyle okurlarına ulaşmaya devam ediyor.
Sanat ve Hayat, anti-demokratik işleyişin, sansürün, ambargonun, tekelci ve tekkeci hiyerarşinin belirgin olduğu ilişkiler sisteminin dışında konumlanarak, edebiyatçıların, öğretim üyelerinin, araştırma görevlilerinin, sanatçıların, bilim insanlarının, incelemecilerin hem başvuru kaynağı, hem de görüşlerini ifade edebilme platformu olmuştur.
İlk sayısı okuyucusuyla buluşmadan hakkında toplatma kararı çıkarılan ve 'bölücülük' iddiasıyla dava açılan dergi, daha sonraki süreçte de benzer uygulamalarla karşılaşmıştır.

Haluk Gerger'den, Kutsiye Bozoklar'a, İsmail Beşikçi'den Ragıp Zarakolu'ya, Feyza Hepçilingirler'denVarlık Özmenek'e, Afşar Timuçin'den Alaaddin Şenel'e, Tarık Ali'den Vedat Türkali'ye kadar pek çok yazarın, felsefecinin, edebiyatçının yazılarının yer aldığı Sanat ve Hayat'ın dosya konuları da oldukça dikkat çekmiştir.

Kültür üzerine tartışmalar, Emperyalizm, Hapishane Yazıları ve Yaşayan Aydınlar başlıklı dosya konuları oldukça ses getirmiştir.

Ayrıca "Ermeniler ve Türkler", "Dünyanın Bütün Aydınları Konuşuyor", "Yaylamıza Kiraz Vakti" , "Tanıklıklar" ve "Aydınlar, Bildirgeler, İlanlar" kitapçıkları ve "Deja-Vu" belgeseli, derginin ücretsiz ekleri olmasının yanısıra bugüne kadar hiç el atılmamış konuları işlemesi bakımından da oldukça ilgi çekicidir.

Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü: Kolektif Yapım Yayın Org. Ltd. Şti. adına Ümit Gök,

Genel Yayın Yönetmeni: Hacı Orman’dır.

Adres : Caferağa Mahallesi, Damga Sokak, No:17 Kat:2 Kadıköy/İstanbul
Web: http://www.sanatvehayat.org/dergi/
Telefon : 0216 346 85 70
Fax :
E-Posta : info@sanatvehayat.org
Yayınlayan Kurum / Matbaa : Kolektif Yapım Yayın
Yayınlandığı Ülke :
Yayınlandığı Şehir :
Yayın Başlangıç Tarihi : 03.06.2002
Yayın Bitiş Tarihi :
Yayın Sayı Adedi : 0