Hit (3107) F-99

Şalvarla Namaz Kılmanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2005-06-15 Güncelleyen : /2019-05-19

Soru: Bizim yöre giyisimiz olan Trakya şalvarıyla namaz kılınabilir mi?

el Cevab: Trakya şalvarı tesettür kıyafetidir.

Kadınların namaz kıyafetleri kadınların avretini örter durumda olmalıdır. Vücut hatlarını belli eden, vücuda yapışık nitelikteki kıyafet; örtünmekden ziyade bir giyim tarzı ve süslenme aracıdır. Kasiyatun- Ariyat çıplak giyinikler örtünme giyinme arasındaki farka işaret eder.

Ek 1; Kadının yalnızca eşinin yanında giyinebileceği kıyafet ile ilgili hüküm;

- Etkileme ve güzel görünme amaçlı ev kıyafeti. Bu tarz kıyafet uygun ortamda gereklidir, en azından serbesttir. Bu ortamın kıyafeti evde baş boyun açık vücut hatlarını etkileyici bir nitelikte belli edecek şekilde olabilir. Ama bu giyim tarzıyla namaz kılınmaz. Namaz kılınacağı vakit ayak bileklerine kadar vücudu örten bir örtücü kıyafetle avret örtülmelidir.

Ek 2; Kadının ya da genç kızın ailesinin yanında giyinebileceği kıyafet:

Anne baba eş ve çocukların yanında giyilecek kıyafetlerde de yabancıların yanında giyilecek kıyafetlere göre serbestlik caizdir. Baş açık boyun açık olabilir. Bedeni örten kıyafette rahatlık esaslı bir kıyafet giyilebilir.
Kapıya çıkma, pencereden bakma, balkonda oturma, görüntülü tel ya da internet görüşmelerinde bu kıyafetle görünme riskinden emin olunmalıdır. Bu kıyafetle namazda da örtülü olması gereken azaların örtünmesinden sonra namaz kılınabilir.

Evde serbestlik hakkında müslüman hanımlardan evlerinde (kendilerine saygı formatında ) baş açık gezenlerin çoğunun kapıda ziyaretçisi komşusu tarafından, balkonda yoldan gecenler tarafından ev haliyle görülme durumunda kaldıkları bir vakıadır. Subhanallah diyorum.

Evde sadece pantolon ya da kot pantolon giymek ve yalnızca eşin yanında ve buluğa ermemiş kendi çocuklarının yanında caiz olabilir.

Alt eşofmanla da aile ortamında bulunulması yalnızca eş ve buluğa ermemiş çocukların yanında durulabilir. Bu şekilde baba yetişkin çocuklar dayı amca dedenin yanına çıkılması kesinlikle caiz değildir.
Ama diz kapağı altına kadar giyilen ve kolayca havalanmayan kalkmayan bir ek üst örtücü kıyafetle caiz olabilir.

Ek 3; Yabancıların yanında giyilen kıyafetler ile ilgili hükümler;

El yüz ve ayaklar dışındaki beden azaları avrettir. Ayaklardan dizlere kadar kalın çorap ve ona benzer ayak hatlarını saran kıyafetler giyilmesi caizdir. Ama diz kapak altından yukarı doğru olan vücut azalarını belli eden kıyafetlerle dışarı çıkılması caiz değildir.
Vücudun diz altı ile diz üstü, vücudu saran kıyafet açısından bir değildir. Pantolon ya da kot pantolon diz kapağı altına kadar giyilen ve kolayca havalanmayan kalkmayan bir ek üst örtücü kıyafetle caiz olabilir. Ve yalnızca eşin yanında ve buluğa ermemiş kendi çocuklarının yanında caiz olabilir.
Alt eşofmanla dış ortamda bulunulması diz kapağı altına kadar giyilen ve kolayca havalanmayan kalkmayan bir ek üst örtücü kıyafetle caiz olabilir.
Belden üst kısma dış kıyafet için giyilen örtüler kalçalara bele ve üst vücut azalarına yapışık olmamalıdır. Bunu sağlayan iki parçalı etek buluz gibi kıyafetlerle namaz kılmak caiz olur.