Hit (2491) F-855

Hadisleri İnkar Edenin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Hadis
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2005-05-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Hadisleri inkâr eden kâfir olur mu?

el Cevab:
Hadisleri inkâr eden kâfir olur.

Mülahaza: Cengiz Eryılmaz
Allah razı olsun. Nikâhlı eş, inkâr etse, boşamak gerekir mi?

el Cevab: Verdiğim cevap bir dini değerin inkârı hakkında verilmiş genel bir cevaptır. Peygamberimizin peygamberliğini inkâr edenin hükmü nedir diye sorulsa inkâr eden kâfir olur denilmesi gibi bir cevaptır.
Bireylerin hakkında hüküm vermek ayrı bir konudur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlıdır. Üzerine hüküm bina etmeniz için yazmıyorum. Yalnızca bilgilendirme amacıyla yazıyorum.
İman küfür, boşama boşanma, irtidat, vs her türlü cezai müeyyide ile alakalı sorularınız hakkında mutlaka fetva ehliyetinde olan birisine hatta birkaç farklı hocaya bizzat müracaat etmelisiniz.

Mülahaza: Melek Çelik Benhür
Şu an diyanet bazı hadisleri ayıklayacakmış sonuçta kimi hadislerin doğruluğu şüpheli bunları inkâr etmekle kâfir mi olunuyor yani?

el Cevab: Hadis, peygamberimizin öğrettiği dini değerlere denilir. Onun sözlerinden yaptıklarından ya da bulunduğu bir ortamda olan bir olayı uygun bulup susmasından ibarettir.
Peygamberimizin sözünün inkârı küfürdür. Sen peygambersin ama senin anlattıklarını kabul etmiyorum manasına gelecek bir davranış olacağından küfürdür.

Diyanetin yapacağı ayıklama peygamber sözü olmadığı halde peygamberimize aitmiş gibi bilinen sözlerle alakalıdır.
Esasen bu tür bir ayıklama kitaplarda vardır. Peygamberimizin sözümü değil mi belli olmayan hadis yoktur.
Ama diyanet işleri başkanlığı yıllardır dini eğitimin önündeki engeller sebebiyle hadis olmayan sözlerin de hadismiş gibi yaygınlaşmasına tedbir alamamış şimdi halkı bilinçlendirmeye çalışacak galiba.