Hit (2576) F-644

Devlet Maaşlarının Helallik Haramlık Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2029-12-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Bugün devlet memurlarının aldığı maaşlar piyasa şartlarında fazla... Normal bir işçiye göre daha fazla birikim yapabilirler. Bu da devletten fazla almaları anlamına geliyor. Şimdi detayına inmeden bazı örnekler vereyim. Hz. Ömer mesela kendisine hırka diktirmek için evladının payını alıyor veya yine Hz. Ömer Kudüsün anahtarlarını almaya hazineden aldığı ödünç bir deve ile gidiyor... veya Muaz b. Cebel valilik yaptığı yerden istifa dönünce Hz. Ömer onun giderken mal varlığından fazla bir malla döndüğünü görünce bu fazlalığın devlete ait olduğunu söyler. Yok der Hz. Muaz bunlar benim hakkım devlette çalışıp aldığımdır der... Gece olur Hz. Muaz Mekke’nin sel alıp gittiğini kendisinin de selde boğulup gittiğini görür. O selde Hz. Ömer çıkar ve ona elini uzatır ama Hz. Muaz yetişemiyor ele... Sabah olunca olayı Hz Ömer’e anlatır ve onun haklı olduğunu anlatır... Bunun gibi büyüklerin devlet malına olan hassas olaylar var Mehmet Akif olsun Bediüzzaman olsun Fettullah gülen gibi İslam büyüklerinin var ancak sorum yani devlet maaşları ne kadarı helal veya hepsi helal mi?

 

el Cevab: Bireyler açısından yaptıkları işin haram olmaması, imkan dahilinde mekruhlar içermemesi, mubah ''kesb ''alanlarında olması helallik için yeterlidir.

-Devlet açısından ise ''İslam Devleti''nde zaten devlet mekanizması kendi tedbirlerini almış olmalıdır.

-Demokratik devletlerde Müslümanların inançlarına uymayan uygulamaları ellerinden geliyorsa düzeltmeleri gerekir. Düzeltemiyorlarsa uzak durmaya çalışmaları gerekir.

 

Ek;

Emeklilik maaşı, tazminatlar, sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanması, fakirlere maaş bağlanması gibi onlarca yüzlerce konunun medeni hukuk açısından temelleri vardır. Ama İslam hukuku açısından bunların temellendirilmesi gereklidir.

ama takdir edersiniz ki burası bireysel fıkhi konuların içinden çıkamadığınız konularını sorduğunuz bir grup

grubun terazisi bu sikleti tartmaz :)))