Hit (3034) F-194

İmamla Birlikte Kılınan Namazlarda Besmele Çekilir Mi, İmamın Tecvidi İle Bizimki Uyuşmuyorsa Ne Yapmalıyız

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz,İmamlık
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2025-12-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru:  İmama tabi olduğumuz namazlarda subhanekeden sonra besmele çekilir mi , diğer rekatlarda da çeker miyiz? Bazı kitaplarda çekilir bazılarında ise çekilmez diyor.

 

el Cevab: Hanefilerin imama uyduklarında imama tabi olmaları gerekir. Cehri namazlarda okunmaz.

İmamın açıktan okumadığı namazlarda tek başına kıldığınızda okuduğunuz gibi sizinde okumanız caizdir. Okumasanız da caizdir.

Besmele okursanız çekilir okumazsanız çekilmez.

 

Mülahaza: Cehri namazlar neler hocam?

el Cevab: İmama uyduğunuzda imamın ilk iki rekatinde okumayı açıktan yaptığı namazlar sabah, akşam ve yatsı, cuma gibi…

 

 

Soru: Mustafa Emre

Camide veya başka yerlerde imama tabii olup cemaatle namaz kılarken, hanefilere göre ilk rekâtta subhaneke okunur ve euzu besmele çekilir ve imam dinlenilir yani o fatiha okurken biz de aynısını okumayız, peki imamın tecvidi ile bizimki uyuşmuyorsa ne yapacağız. Misal Veleddallin yerine velezzallin dendiğinde veya ihdinassiratal mustegim yerine ihdinassiradal mustekim denirse… İmamın bize göre yanlış okuduğu kısımlarda dilimizle düzeltmek gerekiyor mu? Bir de tecvid bilgisi olmayanın tecvid bilgisi olana imamlığı söz konusu olduğunda kılınan namaz riske mi girmiş oluyor?el Cevab:
 وَرَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِيلاً

“Kuranı tertil ile (tecvid ile) oku” [1]

Ayeti kerimesin deki emir sebebiyle kuranı tecvid ile okumak farzdır. Bazı harfleri tam mahreclerinden çıkaramamak konusunda kişi kendi namazında mazurdur.

Başkalarına imamlık yapacak bir şahıs kuranı tecvid ile okuyabilme konusunda yeterlilik sahibi olmalıdır.

Hadisi şerifte,

 

يَؤُمُّ الْقَوْمَ أَقْرَؤُهُمْ لِكِتَابِ اللَّهِ وَأَقْدَمُهُمْ قِرَاءَةً فَإِنْ كَانَتْ قِرَاءَتُهُمْ سَوَاءً فَلْيَؤُمَّهُمْ أَقْدَمُهُمْ هِجْرَةً فَإِنْ كَانُوا فِي الْهِجْرَةِ سَوَاءً فَلْيَؤُمَّهُمْ أَكْبَرُهُمْ سِنًّا وَلَا تَؤُمَّنَّ الرَّجُلَ فِي أَهْلِهِ وَلَا فِي سُلْطَانِهِ وَلَا تَجْلِسْ عَلَى تَكْرِمَتِهِ فِي بَيْتِهِ إِلَّا أَنْ يَأْذَنَ لَكَ أَوْ بِإِذْنِهِ

 

Cemaatle namaz kılacağınız zaman size Allah’ın kitabını en iyi (tecvid kurallarına uygun) okuyanınız imamlık yapsın buyrulmuştur. [2]

Kılınan namaz namazı bozacak bir durum oluşmadığı müddetçe kerahetle birlikte sahih olur. Mekruhluk efendimizin öğrettiği ve emrettiği sıralamaya uygun şekilde davranmamak ve kıraati düzgün olmayanın kıraati düzgün olanın önüne geçmesi sebebiyledir.

İmam tecvid kuralı uygulama hatası yaparsa düzeltmeniz gerekmez. Ama namaz sonrasında bilgi ve birikiminiz varsa uyarmanız uygun olur.

 

 

 

 

 [1] Müzzemmil 4

[2] Müslim, es Sahih hno: 673

 

 

wife affair woman affair husbands that cheat