Hit (2585) D-696

Yeni Düşünce

Yazar İşl.Müd. : Sahibi :
Yayın Logosu : Yayın Dili : Türkçe
Yayın Aralığı : Dergi Türü : Haber, Siyasî
Ekleyen : /2014-05-18 Güncelleyen : /0000-00-00

YENİ DÜŞÜNCE (15.06.1981- ? )

Haber, yorum, düşünce dergisi. 15 Haziran 1981'de on beş günlük olarak çıkarılmaya başlandı; 15. sayısından başlanarak haftalık oldu.
29x20 sm. boyutlu, 32 sayfalı olarak çıkarılan dergi, kendinden kapaklı olarak 3. hamur kâğıda basılıyordu. Çok renkli, resimli olarak düzenlenen kapağının üst bölümünde küçük boyutlu harflerle yazılmış “Yeni” ve iri harflerle yazılmış, sayfa enini kapsayan logo, bunun altında da sayı belirteci, çıkış günü ve fiyatın bulunduğu satır yer alıyordu.
Yeni düşüncenin sahibi Akkan Suver idi. Derginin yazı işleri sorumluluğunu ise,1-16. sayılarda Timuçin Mert, 17-26.'da Faik Sezgin, 27- 40'da Ali Gürgen, 41-66'da Zikrî Akın taşıdı. 41. sayıda Genel Yayın Müdürlüğüne getirilen Ergun Kaftancı, 67. sayı ile birlikte yazı işleri müdürlüğü görevini de yürütmeğe başladı.
Derginin zengin bir yazı topluluğu vardı.Üçüncü sayfada yer verilen “Baş yazı”lar, çoklukla Yeni Düşünce imzası ile çıkıyordu; fakat bazı
baş yazılarda Erol Güngör ve Sait Bilgiç imzaları da yer alıyordu (Güngör ve Bilgiç’in öteki sayfalarda yayınlanan yazıları da vardı).
Yeni düşüncenin sürekli yazarları Necmettin Hacıeminoğlu, Mustafa Kafalı, Cemal Kutay, Sevinç Çokum, Melin Haser, Ergun Kaftancı idiler. Akkan Suver, Sevgi Kafalı, R. Oğuz Türkkan, Aydın Taneri, Nermin Pekin, Sadri Saptır, Muzaffer Eriş, Nurettin Pakyürek, Ahmet B. Ercilasun, Orhan Türkdoğan, Refet Körüklü, Avni Özgürel, Zekeriya Beyaz, Muammer Yılmaz, İsmet Tümtürk, Reşat Akkaya, Rıza Akdemir, Ahmet Güner, Recep Şükrü Apuhan, İzdin Balkantürk, Pınar Türkmen, Sırrı Erkuş, Zikrî Akın, yazıları sıkça yayınlanan yazarlardı. Daha pek çok milliyetçi yazarın yazılarına da yer verilmekte idi.
Yeni düşünce 12 Mart 1980’deki askerî darbeden sonra çıkarılmağa başlandığı için, bu hareketin sonunda yapılan tutuklamalar ve yürütülen dâvâlar, infazlar, haber ve yorumlarının önemli bir bölümünü oluşturu¬yordu. Özellikle MHP ve ülkücü kuruluşlar dâvâları olabildiğince ayrıntılı biçimde haber yapılıyor ve yorumlanıyordu. Tarihci Cemal Kutay'ın Türk Ocakları’nın kuruluşunu irdeleyen ve 15 sayı süren uzun yazısı da ilgi çekici idi.

Adres :
Telefon :
Fax :
E-Posta :
Yayınlayan Kurum / Matbaa :
Yayınlandığı Ülke :
Yayınlandığı Şehir :
Yayın Başlangıç Tarihi : 15.06.1981
Yayın Bitiş Tarihi :
Yayın Sayı Adedi : 0