Hit (1835) F-957

Hayız Geciktirici İlaç Kullanmanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2014-08-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Zifaf gecesi gününe adet günü denk gelse geciktirici hap kullanılması caiz olur mu? (Hocam yanlış anlaşılmasından Allah'a sığınarak bana son bir ay içinde 4 kez benzeri türde soru geldiği için bende size sormak istedim. Hocam bir bayanın hayız günü hesaplarına göre düğün gecesine denk geliyor bu kişi öncesinde hayız geciktirici ilaç vs gibi yöntemlerle hayızını geciktirip zifafa girebilir mi?)

el cevab:
Burada Allah’ın yarattığına ve tabii olan işleyişe müdahale vardır. Bu yönüyle cevaz hali asla olamaz. 
Sadece yiyeceklerden dolayı adetin gecikmesi ise eski zamanlardan beri bilinen bir durumdur. Doğal yollardan belirli bir bitkiyi yemek caizse belirli bir hapı günlük hayattaki faydası için kullanmak ta caiz olmalıdır.

Allahın yarattığı fıtratın değiştirilmemesi önemli bir uyarıdır. Efendimiz makyajda ve kaşların arasının aldırılmasında dişlerin arasının güzellik için açılmasında bu uyarıyı yapmışlardır. Bu uyarılar sadece görüntünün değiştirilmesi ile alakalıdır. Neticesi bellidir.
Hayız geciktiricilerin kullanılmasında hayız adetinin düzeninin değişmesi riski de vardır. Bunun neticelerinin neler olabileceğiyle alakalı bir tecrübe henüz yoktur. Geciktirilerek zifafa girilmesi akabinde oluşabilecek hamileliklerden doğacak çocukların sağlıklarında sorun olursa ailelere büyük hüzün sebebi olacaktır. İlaç kullanımlarının akabinde bile olan hamileliklerden sakatlık oluşabilmektedir.
Buna göre gelinin ve düğün tarihinin durumuyla alakalı sıkıntı hayız geciktirici hap ile atlatılırsa hamile kalmamak için tedbir almalarını öneririm.
Ayrıca bir daha da bu yola tevessül etmemelidirler.
Sabredip hayız halinin bitmesini bekleseler bu daha uygun olacaktır.

Kadınların Özel Hali, İlaç Kullanarak Hayızın Geciktirilmesinin Hükmü, Hayız Geciktirici Haplar Ve İlaçları Kullanmanın Hükmü İçin Tıklayınız;