Hit (3237) F-87

Zinanın Zararı Yararından Büyüktür, Böyle Bir Ayet Var mıdır? Varsa Yararı Nedir

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Zina
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2008-06-14 Güncelleyen : /2019-05-18

Soru: Zinanın zararı yararından daha büyüktür diye bunu ayet olarak söylendi bir mecliste böyle bir ayet var ise bu ayetin aslı ve zinanın ne gibi bir yararı olabilir bunun hakkında bilgi verir misiniz? Göz zinasının boyutu nedir. Bütün bunlar dinen caiz midir, mekruh ifadesi ne derece doğrudur?

el Cevab: 1- Bu mana da bir zina ile ilgili ayet bilmiyorum. Ama benzer bir üslup içkinin haram kılınması sürecindeki ayetlerde vardır.

(يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَآ أَكْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا

''...deki bu ikisinde büyük günah ve zarar vardır. İnsanların faydalanmaları da vardır. Ama günahları elde edilen faydalardan daha büyüktür...''[1]

 
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالأَنصَابُ وَالأَزْلاَمُ جْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ  . إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلاَةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ . وَأَطِيعُواْ اللَّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَاحْذَرُواْ فَإِن تَوَلَّيْتُمْ فَاعْلَمُواْ أَنَّمَا عَلَى رَسُولِنَا الْبَلاَغُ الْمُبِين[2]ُ)

2- Zina hakkında çok uyarı vardır ve meselenin bir boyutu yoktur. Kadının erkeğe bakması erkeğin kadına bakması bir medeni ihtiyaç çerçevesinde caizdir. Yüze bakarak konuşulması da caizdir. Kadının yüzünün açık olması da aynı çerçevede caizdir. Yüzün kapatılması fitne endişesi oluşması durumunda gündeme gelir.

- Genel olarak durum şudur:
Kadının vücudunun yabancı erkek tarafından mülahaza edilip cinsel bir gayeyle incelenmesi caiz değildir. Bu durumdaki bir insan, izin olan yüze de şehvet niyetiyle bakmaya başlarsa bu da o insan için caizlik sınırının ihlali demek olur.
Bu bakan erkek açısındandır.
Bu durumda, bakılan kadın açısından; eğer örtü değerlerine uygun giyinilmişse sorun yoktur. Erkek tarafından şehvet kastıyla gözlemlenen kadının yüzüyle alakalı bir etkileyicilik varsa bu kadının uygun şekilde ya erkeklerin ortamlarından uzak durarak tedbir alması ya da erkeklerin bulunduğu ortamlarda yüzünü örtmesi ya da kendini bakımsız göstererek zayıf insanların dinlerini korumalarında onlara yardımcı olması gerekir.

Kadınların zayıf erkekleri mutlaka dikkate alarak yabancı erkeklerle iletişim kurmaları gerektiğinde ses tonu, eda-davranış üslubu, oturma şekli, yürüme şekli, teşekkür etme tonu ve görüşmeye istekli olduğu hissi verme gibi muhatabı olan erkeği kendisinin hakkında caiz olmayacak düşüncelere itebilecek davranışlardan kaçınmalıdır. Birçok kadının yüz ifadelerinde ve diğer genel davranışlarında eşlerine göstermedikleri kadınsı duruş ve söylem nezaketini yabancı erkeklere gösterdikleri bir üzünülesi vakıadır.
Kendilerine aşık ettirdikleri erkeklerden zevk alan kadınlar vardır ve bu örtünme sorunu değil başlı başına büyük bir ahlak sorunudur.

 

 


[1] el Bakara 219. ayet
[2] el Maide 90-91-92. ayet