Hit (2105) F-833

Üzerinde Baskı Olan Tshirt Giymenin Hükmü, Kadınların Tshirt Giyerek Gezmelerinin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2030-04-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Günlük hayatta bu tarz Arap alfabesi ya da âyet yazılı bir başörtü, tshirt vs kullanmak caiz midir? Lavaboya gidildiğinde çıkartmak mı gerekir?

 

el Cevab: Tebliğ etmek, hatırlatmak, değerleriyle iftihar etmek, mesaj verme, ilan etme vs gibi meşru kasıtlarla ayet ya da hadislerin, arapçalarının türkçelerinin panolara, bez levhalara, bayrak ve flamalara ve hatta tshirtlere basılmasında, bunların insanın üzerine giyilmesinde belli şartlara riayet edilirse bir beis olmaz.

-Ayet yazıldığı takdirde kuran ayetleriyle alakalı edep ve ölçülere riayet edilmelidir.

(Abdestli olmak veya abdestli hükmünde olmak (çocuklar abdestsizde olabilir), belden yukarıda taşımak, tuvalet ihtiyacı sırasında üstüne bir şey örtmek giymek ya da baskılı objeyi üstünden çıkarmak, ayetlerin doğru yazılması, yıkanırken mahsurlu bir durum oluşmamasına dikkat edilmesi,

-Kadınların vücutlarına dikkati yönlendirecek şekilde üzerlerinde taşımamaları,

-Ayet ya da hadis metinlerinin üzerinde yazılı olduğu objelerin kullanım sırasında ya da sonrasında yerlere atılmaması, çöpe atılmaması, ama gömülmesi ya da yakılmasına dikkat edilmesi

-Kuran-ı Kerim’in matbaada basılmasında dikkat edilecek her şarta ve edebe dikkat edilmesi şartlarında söz konusu baskı ve bu baskıların kullanılması caiz olur.

-Kelime-i Tevhid yazılı ya da fetih ayeti yazılı bayrakların taşınması ya da başa bağlanan bandanalara yazılmasının hükmü de taşınmasının hükmü de yine aynıdır.


Ek 1:

Kurandan bazı ayetlerin korunma, ezberleme, hatırlama için insan üzerinde taşınması da caizdir.

 

Not:

-Müslümanların Müslümanlara tshirtlere yazılmış ayetlerle tebliğ yapma durumunda kalmaları zamanımızın getirilerindendir. Camilerde değil stadyumlarda, miting alanlarında öğrenme veya mesaj verme gayretinin doğal yansımalarıdır bunlar. Bu soruya verilen cevap vakıaya verilen cevaptır. Dikkat edilsin, burada hatırlatma ve ya bilgilendirme amaçlı olarak cevaplar veriyorum.

Terbiye etmek, eğitmek gayesiyle burada cevap vermiyorum.