Hit (2524) F-660

Doktor Kontrolü İçin Avret Göstermenin Hükmü, Spiral Taktırmanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Tüp Bebek
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2003-01-15 Güncelleyen : /2020-03-31

Soru: Kontrol için avret gösterilebilir mi? Herhangi bir sağlık sıkıntısı olmadan, kontrol amaçlı gidip avretini gösterme? Spiral taktırmak caiz mi?

el Cevab: Tıbbi bir gereklilik sebebiyle avret gösterilebilir. Rutin kontrol gerektiren bazı durumlarda da bu cevaz hali oluşur.

-Güzellik için ve gerekli olmayan hastane sağlık rutinleri için açılması caiz olmaz. Gösterilmesi de yine aynıdır. Fotoğraflanması da aynıdır.
-Doğum engellenmesi hamilelik engellenmesi ile ilgili yazdıklarımı da detaylı olan cevaptan okumalısınız. NŞA da caiz değildir. Hastalık ve hayati tehlikeye sebep vereceği doktor tarafından ifade edilen kadınların spiral taktırmaları diğer mahzurlu hallerin oluşmasına tedbir alınarak yapılırsa caizdir.
Bugün ki tıbbın avretin açılmadan spiral a gerek olmadan kasık üstünden basit bir müdahaleyle hamilelik önleyici bir işlem yapabildiğini okumuştum. Bu gerçekten varsa spiral asla caiz olmaz.


Soru: Hocam ben 3 kez tüp bebek denedim 5 yıllık evliyim nasip olmadı benim sorum doktorum erkekti bu günah mı? Şehir dışındaydık bu hocaya randevu verdiler geçen yıl öylece ona başladım.
2. ci sorum durumumuz tamamen sebepsizmiş ama olmuyor hocam geçmişte yapılan günahlar engeller mi yoksa bu kaderden mi?

el Cevab:
Tüp bebek, temas ve avrete ittila gerektirmiyor. Yine de bayan doktor tercih edilmelidir. 
Çocuk olmasına engel bir durum tıbben yoksa bu konuda efendimizin istiğfara devam edilmesi ''tıbbı nebevi reçetesi'' devreye girer. Siz ve özellikle eşiniz çok istiğfar edin. 
Allah hayırlısıyla hayırlı evlatlar lutfetsin.

Kadınların Yada Erkeklerin Kısırlaştırlmasının Hükmü, Kadının Tüplerinin Bağlatılmasının Hükmü, Çok Çocuk Sahibi Olmanın Hükmü, Doğum Kontrolü Yapmanın Hükmü, Evlenmek Dinin Yarısıdır, Evlenip Çocuk Sahibi Olmak İbadettir En Faziletli Amellerdendir, Tüp Bebek Yaptırmanın Hükmü İçin Tıklayınız;