Hit (6027) F-466

Bir Erkeğin Evlenmeden Önce Evleneceği Kızın Saçlarını Görmek İstemesinin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Evlilik,Edepler
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2030-11-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru Sahibi: Abdulkadir Batmaz
Soru: Bir erkeğin evlenmeden önce evleneceği kızın saçlarını görmesi caiz midir?

el Cevab : Caizlik vechi vardır.

Mülahaza: Раим Раимов
Delil lütfen?

el Cevab:
Delil:
إِذَا خَطَبَ أَحَدُكُمُ المَرْأَةَ فَإِنِ اسْتَطَاعَ أَنْ يَنْظُرَ إِلَى مَا يَدْعُوهُ إِلَى نِكَاحِهَا فَلْيَفْعَلْ

Sizden biriniz bir kadına evlilik teklifinde bulunduğunda onda aradıkları var mı yok mu bakabildiğine baksın hadisidir.
Sahabenin bazıları bu hadis sebebiyle gizlice bile olsa evlenmek istedikleri kadının aradıkları vasıflarda olup olmadığını anlamak için bakılmasına takip edilmesine cevaz vermişlerdir.
Daha önce cevaplamış olduğumuz soruyu incelemelisiniz.
 
Evlenecek Eş Adaylarının Birbirlerine Bakmaları- Kadının Saçlarını Göstermesinin Hükmü İçin Linki Tıklayınız;
http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/226/Evlenecek-Es-Adaylarinin-Birbirlerine--Bakmalari--Kadinin-Saclarini-Gostermesinin-Hukmu,.asp?LID=TR&ID=226

Mülahaza: Hacer Karataş, Adı Hasret
Bu durum evlenecek erkeğin bakmasından ziyade erkek tarafından bir bayanın bakmasıdır. Aksi halde o buna bakar yok ona bakar şuna bakar bakarda bakar. Bu sorunun kesinlikle cevabı caizdir olamaz.

el Cevab: Hacer Karataş Ve Adı Hasret
Nikah talebiyle görüşmek için bir araya gelinen ortama özel durumdan bahsediyoruz. Evlenmeleri caiz olan bir erkek ve kadın başka bir şekilde bir araya gelip sohbet edemezler.
İslam fukahası evlilikte icab ve kabulün en uygun şekilde gerçekleşmesi için efendimizin tavsiyeleri doğrultusunda fetvalar vermişlerdir.
Yukarıda ifade ettiğim hadis evlenecek erkeğe söylenmiştir. Erkeğin yakınlarına değil.
Sahabeden Hz. Ömer bu hadis çerçevesinde evleneceği hanıma bakmıştır ve bakılmasını tavsiye etmiştir.
----
Evlenecek erkek eş adayının saçlarına eline tenine ayaklarına gerdanına ağzına dişlerine bakmak istese bu onun hakkıdır. Ama eş adayı da bunlardan uygun gördüğünü gösterme ya da göstermeme hakkına sahiptir.

Mülahaza: Ayşe Örnek Şahintürk
Bu fetva grubuna güvenmiyorum artık. Nasıl caizdir diyorsunuz hayret ediyorum. Sonra falancanın karısının saçı siyah, atıyorum ensesinde ben var vs.vs. dinimiz bu tür mide bulandıran durumlara asla cevaz vermez.

el Cevab: Subhanallah
Sayın, Ayşe Örnek Şahintürk
-Eklenilen linkte bütün söylediklerimin delili olan rivayetler ve kaynakları var orayı öncelikle iyi incelemelisiniz.
---
Grubumuz da verilen cevaplar yüzyıllardır oluşmuş İslam fıkhı geleneği ve kaynakları çerçevesindedir.
Görüşeceğiniz erkek dindar ise evleneceği kadının özellerini başkalarıyla paylaşmaz.
- Bahsettiğiniz mahzurlar doktorlar için, avukatlar için, hapishane görevlileri için, ebeler için, kadınların kadın kadına bulunduğu ortamlar için her halukâr da geçerlidir. Ama oralar için uygun tedbirler alıp bu tür sorunlarla en asgari düzeyde karşılaşmak durumunu sağlamaya çalışıyorsunuz.
- Kadının güvenmediği bir adayla görüşmemesi gerekir zaten. Üstelik güvendiği bir adayla konuşursa da saçını gösterme mecburiyeti de yoktur. Evlilik kastıyla eş adayı çok ısrar ederse saçını göstermesi caiz olabilir sadece bir caizlik vechi olan davranış olur o kadar.

Mülahaza: Hacer Karataş
Günümüzde bayanlar örtünme konusunda zaten zorlanırken bu sayfanın böyle bir cevapta bulunması yangına körükle gitmek olur. Efendimiz zamanında Efendimiz mezarların ziyaretini belli bir süre yasaklamış. Neden insanlar cahiliye adetlerine geri dönmesin düşüncesiyle.

Mülahaza: Ayşe Örnek Şahintürk
Evet bir kısmı doğru ama koskoca bir halifenin eteği kaldırıp bakmanın caizdir demesi (yani bu uydurulmuş olabilir) doğru değildir. Halifeler ayetlere tezat fetva vermemişler. Belki cahiliye döneminden önce, belki de tesettür ayetinden önce olabilir. Ama bir halife ayetlere tezat olmaz.

el Cevab: Hacer Karataş
Burası vaaz grubu değildir. Yöneltilen sorulara İslam fıkhı değerleri çerçevesinde yalın cevaplar verilen bir gruptur.
--Soru soran sorusunu sorarken nasıl Allah’ın rızası nerede onu öğrenmek için soruyorsa cevap veren de Allahtan bu fetvaları verirken ve naklederken korkarak ve bir gün hesaba çekileceğinin bilincinde olarak cevap vermektedir.

Sayın; Ayşe Örnek Şahintürk
Söz konusu olay Hz. Ömer’in halifeliği döneminde gerçekleşmiştir, olay meşhurdur.
Söz konusu bayan, Hz. Ali’nin kızıdır. İslam zinayı haram kılmıştır. Sarkıntılık haramdır. Yüz kızartıcı bir suç ve günahtır. Evlilik kastıyla görüşmek caizdir. Başka bir sebeple görüşmek bakmak kadının avretini görmeye çalışmak caiz değildir.

Mülahaza: Adı Hasret
Görücü usulü yokmuş yani?

el Cevab: Görücü usulü fukahanın tavsiye ettiği bir yöntemdir. Kadını ve erkeği tanıyanların uygun gördüklerini önemseme esasına dayanan bir eş bulma yöntemidir.
Tabii yeşilçam senaryolarının akıllarda oluşturduğu tortu İslam da yoktur.
Ama zihin altına yerleştirilen bu anlayışlar Müslümanları bile dinleriyle alakalı yanlış ön kabullerle hareket ettirebiliyor.
Çocukken mahalleden birbirlerini tanıyanlar, evlenmiş boşanmış eşler, akrabalık sebebiyle bir şekilde birbirlerini gören tanıyan bilgi sahibi olanlar, ebeler, hemşireler, sünnetçiler, fotoğrafçılar, polisler, güvenlik için üst baş kontolü yapanlar bir çok insanın özellerini bilirler.
-Hocalar soru sorulduğundan çok sayıda insanın çok özel durumlarını bilirler.
Hayatın doğasında çok şey var. Ama biz Müslümanız ve edeblerimizi koruyoruz.
-Sizler nerede yaşıyorsunuz da böyle ilginç tepkiler veriyorsunuz, anlaşılması zor. Başını örten tesettürlü bir bayan uygun görmüyorsa eş adayına dış elbisesini bile çıkarmamalıdır. hele saçını neden göstersin ki?
Burada söz konusu edilen durum açın başınızı çıkın sizle görüşmeye gelenin yanına demiyoruz.
Muhatabınızın ön beğenisi oluştuysa ve onun için saç ve ten rengi çok önemliyse ön uyumun ve Kabulün sonrasında kadın uygun bir şekilde saçını gösterse bunun caizlik vechi olabilir diyoruz.
Göstermek istemedi mesala isabet olur, hakkıdır. Uygun olan da budur, deriz geçeriz.
Allah iyiliğinizi versin.


Mülahaza: Menekşe Demir
Yorumları okudum ben de şunu merak ettim el yüz ayak harici görmenin sınırları nedir peki?

el Cevab: Menekşe Demir
Ayetteki ifade ''belirgin olanlar'' şeklindedir. Efendimizin döneminin bu cümleye yorumu ve uygulaması el, yüz ve ayaklardır.
Efendimizin evlilik için karar vermek isteyenlerin eş adayına bakması şeklindeki emrinin sahabe tarafından nasıl algılandığını yukarıda ifade ettim. Bunlara göre el, ayak, yüzün yanı sıra vücuda -tabiri caiz olursa- ''alıcı gözüyle bakılmasının caiz olmasıdır. Bakılan vücudun sahibinin ise ona örtünmeyle olan emre muhalefet etme durumu yoktur.

Bununla birlikte kadının evlilik görüşmesi yaptığı erkeği etkileyecek şekilde süslenmesi, giyinmesi, albenili konuşması; görüşmenin olumlu tamamlanması için caizdir.
Bu caizlik haram olan şeyleri iptal etmez. Sadece bayram vs.lerde giyinildiği gibi özenli giyinmek ve aile ortamında bulunulduğu gibi -henüz bir yabancı olduğunu da ihmal etmeden- eş adayına kendisinin güzelliğinin farkına vardırmak şeklinde olmalıdır.

Bunlara göre (evlilik görüşmesi esnasında);

1- El, yüz, ayak gibi uzuvlar açıkta bırakılmalıdır.
2- Vücudun şeklini ve albenisini bir nebze hissettirecek şekilde ama diğer taraftan da tesettürün kapalı olması gereken uzuvlarla ilgili kurallarına halel getirmeden giyinilmelidir. Albenili giyinmek caizdir. Vücut hatlarını belli edecek şekilde giyinmek caizdir.
3- Makyaj ve süslenme (caiz olduğu kadarıyla-makyajla alakalı fetvaları okuyun) caizdir.
4- Başbaşa kalmak caiz değildir. Yanlarında dindar bir insan bulunmalıdır.
5-Saçların ve gerdanın açılması caiz değildir. Ama bunları görmede israr eden birisi bir yolunu bulup bunlar hakkında fikir edinse (niyetleri en iyi bilen Allah’tır evlilik kastıyla yaparsa buna cevaz vechi vardır)
6-Fotoğraf ile ev kıyafeti ve baş açık halde eş adayının gösterilmesi ile alakalı olarak bazı Şafiilerin suya yansıyan surete bakmak caizdir fetvaları vardır. Bu konudaki sorulara verilen cevapları, kaynaklarıyla ve detaylıca yazdım, okumalısınız. Özellikle Halil Gönenç hocanın fetvalarıyla alakalı değerlendirmeleri...)

Harama Bakmanın Hükmü İçin Linki Tıklayınız;
http://eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/134/Harama-Bakmanin-Hukmu.asp?LID=TR&ID=134

 

why do people cheat women love to cheat redirect
read here click here unfaithful wives
treatment of aids early hiv symptoms in men aids pictures