Hit (2866) F-395

Meshin Hükmü, Mestin Üzerine Çorap Giymenin Hükmü, Çoraba Mesh Etmenin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Mesh
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2003-11-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru Sahibi: Kasım Çakar
Soru: Ben Azerbaycan’da yaşıyorum orda çorabın üzerine mesh ediyorlar ve bazıları da çıplak ayağa mesh ediyorlar bunu bizde yapabilir miyiz?

el Cevab: Kalın çorabın üzerine mesh edilmesi mestlerin üzerine mesh edilmesi gibi caizdir.
-Normal çorabın üzerine mesh edilmesi caiz değildir.
-Hanbelilerden çağdaş ilim adamlarının bazıları buna cevaz vermekteyseler de. Çoğunlukla ''hadis sahih olursa mezhebim o'dur'' anlayışındaki ilim adamları böyle fetvalar vermekteler.
_Bu konuyu daha önce açıklamıştım.
Hadis sahih olursa mezhebim o dur, şeklindeki anlayış özensiz bir kurallaştırmadır. Etrafını cami ağyarını mani bir söz değildir. Doğruya hizmetten çok hatalı neticelere hizmet etmiştir ve etmektedir.

NOT: Üzerine mesh edilmesi caiz olacak çorap sıkı dokunmuş ve kendi kendine bırakıldığında ayakta duracak derecede kalın olma sıfatını taşımalıdır.


Soru Sahibi: Fikret Kuzey
Soru: Mest kullanırken üstüne giyilen çorapla mest olur mu?

el Cevab: Caizdir.
 

Soru Sahibi: Sibel Zeynep Türkeli
Soru: İnce çorap üzerinden ayaklar mesh edilir mi? Böyle alınan abdest geçerli sayılır mı? Bu soru özel durumlar için geçerlidir... Örnek olarak: dışarıda mecburi abdest almak zorunda kalınırsa...

el Cevab: 
Çorap üzerine mesh edilmez. Eski zamanlarda kullanılan kalın çorapların üzerine mesh edilerek namaz kılınmasının cevazı; mestlerin üzerine mesh edilmesiyle alakalı fıkhi hükümler çerçevesinde caizdir.

Ayakların Yıkanmasının Hükmü Ve Delilleri İçin Tıklayınız;