Hit (2406) F-243

Peygamberimiz Adına Kesilen Kurbanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Kurban
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2024-09-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Bir cemaatte şöyle bir uygulama var: "Peygamberimiz adına kurban kesmek" kastıyla örneğin bir sınıftaki 30 öğrenci aralarında para toplayarak bir koyun alarak kurban kesiyorlar. Böyle bir kurban kesmenin delili ve hükmü nedir?

 

el Cevab: Nafileler de kafamıza göre nafileler üretmek yerine efendimizin öğrettiği nafileleri öğrenip yaşamaya çalışmak daha uygundur. 
- Efendimizin adına kurban kesilmesi caiz bir ameldir. Ama efendimizin emrettiği veya vasiyet ettiği bir amel değildir. Hz. Ali’ye kendisinden sonra da kendisi için kurban kesmesini vasiyet ettiğiyle alakalı rivayeti daha önceki cevaplardan birisinde ifade etmiştim. Rivayet aşağıdaki linktedir;

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/176/Olu-Adina-Kurban-Kesilmesinin-Hukmu.asp?LID=TR&ID=176


Mülahaza: Erdem Bank 
Ahmet Şahin Hoca efendi bu konuda şöyle mantıklı bir yorumda bulunuyor:

"Ortak çokluğundan dolayı Kurban kelimesinde ortaklık ihtilafı çıkıyor, anlaşmada zorluk söz konusu oluyor.

Bu sebeple, himmetlerin önünü açmak için kurban değil de ,(Peygamberimiz adına et dağıtmak istiyoruz. Siz kaç kilo et dağıtmak istiyorsanız o kadar para verebilirsiniz Peygamberimiz adına..) diyerek, meseleyi ihtilaflı kurban ortaklığından çıkarıp, ithtilafsız et dağıtımı konusuna dönüştürebilirsiniz, diye düşünüyorum."

 

el Cevab: Efendimizin ben ve yetime kefil olan iki parmağın yan yana olduğu gibi ahirette beraber olacağız buyururlarken, buna benzer yüzlerce övülmüş amel varken peygamberimiz adına kurban kesip dağıtmak gibi aslı olmayan bir amele teşvik etmek?
Takdiri öncelikle Ahmed şahin hoca yapmalıdır. Sonra da sizler... Dediğim gibi amel caizdir. Ama keşke aslı olan ve toplumumuzda ihya etmekle sünnetleri ihya edeceğimiz amellerden olsaydı...
(Evet sadaka ve sadaka türü bir amel olması açısından bu amel sadaka hükmünü alır. Ama kalbte yine de bir şey kalıyor ...)