Hit (2843) F-200

Ölünün Arkasından Ağlamanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : İskat,Ölünün Arkasından Ağlamak
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : Fıkıh Dersleri/2013-05-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Babacığımı 3 ay önce ahirete uğurladık. Bu arada her gece hıçkırarak ağlıyorum kendim panik atak hastasıyım ama problem değil. Babamı toprağa gömmek beni çok üzüyor. Dün yine ağlama krizine girdim. Benim yüzümden babacığım azap görür mü, çok rahatsızım mutsuzum nasıl anlatılır nasıl yazılır bilmem Allah yardımcımız olsun. Okuduğum dualar sureler gün içinde babama hemen gider mi?

el Cevab: Allah rahmet etsin. Sizlere ve bizlere iman üzere ruh teslim etmeyi lutfetsin amin.

Vefat etmiş yakınlarımızın arkasından ağlamak onlara eziyet verir.
Sizin salih amelleriniz onlara fayda verir.
Hacca gitmemişse adına hacc edin, namazlarında eksik varsa namaz kılın, oruç eksiği varsa oruç tutun, sadakai cariye yapma imkanınız varsa yapın. Kuran okuyun hediye edin. Sadaka verin faydalanılan bir ilime vesile olun, camilere yapımlarında nakdi yardım verin.
Sabah ve akşam ve geceleri dua vakitlerinde hayır dua edin.

Vefat etmişlere fayda verecek ameller konusunda genişçe yazmıştım onları okuyun.

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/187/Olulere-Okunan-Kuranlar-Fayda-Verir-mi,-Olulerin-Arkasindan-Belirli-Gunlerde-Kuran-Okunmasinin-Hukmu.asp?LID=TR&ID=187

Mülahaza: Ölen bir kimsenin kılmadığı namazları onun yerine bir başkası nasıl kılabilir? Burda yanlışlık var.

el Cevab:
-Bu genellemeyi ve bu tür genellemeleri bazen yapıyorum. Mezheplerin nefse hoş ve kolay gelen yönlerini seçerek almanın sahih niyet ve kulluk bilinciyle örtüşmediğini düşünürüm ve caiz de görmem .
Diğer taraftan ahiret ahvali ile alakalı ve hatalarımızın setriyle alakalı ve mağfiretiyle alakalı mezheplerden birinde bir çıkış yolu varsa onu da tabisi olduğumuz mezhep fukahası cevaz vermese de başka hak mezhep fukahasından birisi cevaz verdiyse, yapmaya da takatimiz varsa yapılmasına cevaz vermeyi uygunsuz görmüyorum.

---
Hanefi fukahası çoğunluk olarak fetvaya bağlanmış görüşe göre ölen müslümanın namaz borçlarının kazası konusunda;
-yakınları onun yerine namazlarını kaza etmezler demişlerdir.
(Konuyu ibn abidin detaylıca resaili'nde ele almıştır.)
http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/177/iskat-Devir-Var-midir-Hukmu-Nedir,-Vefat-Eden-Anne-Babanin-Kazaya-Kalmis-Namazlarinin-Yakinlari-Tarafindan-Kilinmasinin-Hukmu.asp?LID=TR&ID=177

Bunu öncelikle belirttikten sonra konuyu daha önce bu çerçevede hanefi mezhebine göre anlattığımdan burada genel ifadelerle yazdığımı da belirterek bitireyim.