Hit (3793) F-186

İntihar Edenin Hükmü, Organ Nakli, İntihar Edenin Cenaze Namazı Kılınır mı?

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Organ Nakli,İntihar,Cenaze Namazı
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2016-11-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: İki sorum olacak:
1) İntihar haram tamam ama intihar edenin imansız öldüğü hükmü içeren yorumlar haklı mı? Allah'ın merhametine sığınıp tevbesini peşin yaparak canına kıyan biri intihar sebeplerine bağlı olarak mazur sayılır mı?
2) Organ bağışı caiz mi? Bedenimizle ilgili bu tür tasarruflarda bulunma hakkımız var mı?

el Cevab:
C-1)
Haramdır ve büyük günahtır. Helal kabul etmeden bu günahı işleyen hakkında kafirdir demeyiz. Büyük günah işleyerek ölenlerin hükmü hükmüdür. Ebedi cehennemde kalmaz ama cehennem azabı şiddetlidir. Allah’ım hepimizi koru.
 -- Peşin tevbe; teknik olarak çelişkidir. Günah işlemeden önce yapılan tevbe pişmanlık içermez o fiile bir daha dönmeme azmini içermez bu çerçeve de tevbe olmaz. (intihar edenin tevbesi o fiile teşebbüsten sonra gerçekten pişman olursa ama yine de vefat ederse belki kendisine fayda verebilir.)
-- intihar edenin cenaze naAmazı racih kavle göre kılınabilir. Kılacak olanlar toplumun eşrafı olmamalıdır. Sıradan birkaç insan kılmalı ve günahkar bir müslumana son görev yapılmalıdır.

ek 1;
Hayat nimeti Allah’ın en büyük nimetlerindendir  ve ona son verilmesi tesebbüsü kufranı nimettir. Allah’ın en büyük nimetlerinden birine (nem alacak felek benim) deki ifadelerden cok daha şiddetli bir edebsizlikle al bu nimetini bana zulmettin demiş oluyorsunuz. İman sahiplerine hiç yakışmayan bir durum tabii çaresiz kalıp bunalan kardeşlerine sahip çıkmayan müslumanların da yüz karası bu... Ailelerin de ayıbı...

ek 2;
İnsanın kendine beddua etmesi de çok büyük günahtır. En çabuk belayı üzerinize çeken hatalardandır. Annelerin babaların çocuklarına bedduaları da aynıdır. Aman dikkat edin ..

ek 3;
İntihar hiçbir şekilde caiz değildir. Savaş ve cihadla alakalı hükmü ise başka bir zeminin konusudur... buranın değil. Bir zorlukla imtihan olunan Allah’tan çıkış yolu istemelidir. Bazen çare müslümanların sahip çıkmasındadır. Ama toplumumuz bu konuda duyarsız. Allah’tan duyarlılık lutfetmesini niyaz ederim.

C-2) Organ Naklinin Hükmü:

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/379/Organ-Naklinin-Hukmu.asp?LID=TR&ID=379 


Mülahaza: Ayşe Nedim
Soru: İntihar edenin arkasından kuran okunmaz mı? Cenaze namazı kılınabilir mi?

el Cevab:
Okunur.  Bu konuda detaylı olarak ölülere kuran okumanın delilleri ve onlara fayda vermesinin delilleri hakkında konuyu inceleyin;

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/38/Oluler-Dirileri-Duyar-mi-Kabristanda-Defin-Esnasinda-Kuran-Okumak-Bidat-Midir--Olmus-Bir-insana-Okunup-Hediye-Edilen-Kuran-Fayda-Verir-mi-.asp?LID=TR&ID=38

- İntihar edenin cenaze namazını müslümanların eşrafı değil yakınlarından bir kaç kişi kılar ve defnederler.
Efendimiz intihar edenin cenaze namazını kılmamıştır.
[1]

عن جابر بن سمرة 
أتي النبي صلى الله عليه وسلم برجل قتل نفسه بمشاقص
 
فلم يصل عليهMülahaza: Ümran Özdemir

Soru: çocuğunu öldüren anne babanın cenaze namazı kılınır mı? 

el cevab:
Çocuğu öldürmek büyük günahtır.
Büyük günahlar işleyenlerin cenaze namazlarını eşraf (Müslüman halkın önde gelenleri ) kılmaz. Müslümanların liderleri katılmaz. Görevli birkaç kişi cenazesini yıkar ve kefenler namazını kılar ve defnederler. [1] Muslim es Sahih h no: 978
en Nevevi Şerh Sahih Muslim VII.47