Hit (20) F-1259

En İyi Kürt Ölü Kürttür Demek Doğru mu

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : Sümeyye/2019-12-28 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Müslüman bir bireyin, "en iyi kürt ölü kürttür (veya ölü türktür, ölü ermenidir, ölü lazdır, vs.) gibi bir sözü şaka ya da ciddi olarak söylemesi onu dinden çıkarır mı?

el Cevab: Bir müslüman bir müslümanı mensup olduğu aile ya da kavim yoluyla ayıplamaz, azarlamaz.
Hırsızlıkla meşhur bir aileye mensup bir müslümana bile senin ailen hırsızdır diyerek ayıplamak caiz olmaz.
En iyi kürt ölü kürttür lafı, bir müslümanın söyleyeceği laf değildir.
Bu tür sözler söyleyenlerin ne niyetle bunları söyledikleri de önemlidir. İslam ümmeti arasında fitne çıkarmak amaçlı söyleniyorsa bu söz de sahibi de melun bir insandır.
Bazı kürtlerin terör vs fiillere bulaşanları hakkında kullanılıyorsa bu lafın içerdiği mana nın kapsamı itibarıyla haram olacağı kişiye hatırlatılır.
Müslümanlara silah çeken, saldıran, öldüren ve bunu kendi kavmini yüceltmek adına yapanlar; kavimlerine göre değil islama göre suç teşkil eden fiillerine göre ceza alırlar.
Öldürme varsa kısas, yaralama varsa maddi ceza ve tazir cezaları, küfür varsa küfretme fiilinin cezaları suç işleyene tatbik edilir.

Not: Medeni hukuk uygulanan islam ülkelerinde toplum bireyleri şeri cezaları uygulayamazlar. Seri cezalar ancak devlet erki tarafından uygulanabilir.

Medeni hukukta bu tür bir söz; halkı kin ve nefrete teşvik veya kışkırtma suçu kapsamına girebilir. Ama bu alan grubumuzun alanı değildir.