Hit (227) F-1255

İslamda 18 Yaş Öncesi Evlilik Yasaklanabilir Mi

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2019-06-13 Güncelleyen : /2020-03-28

Soru: İslamda 18 yaş öncesi evlilik yasaklanabilir mi?
Huriye Martı Hanım erken evlilik islamla bağdaşmaz demekle 18 yaş öncesi evliliğe karşı mı çıkıyor? Peygamberimiz Ayşe annemizle evlendiğinde suç mu işledi? 18 yaş öncesinde evlenmeden cinsel ilişki ve çocuk sahibi olmak hakkında kendisinin kanaati acaba nedir? Selamlar.

https://www.youtube.com/watch?v=1Fqvdt7vhf8&fbclid=IwAR0Lnp0kIPjmHdhjOHT0iLg1e5i6LpWD5VdJU8QF6syQZtnJ9uAYgnnp4vc

el Cevab:
Huriye hanım bu sözüyle evliliğe hazır olmayan kızların ya da erkeklerin zorla evlendirilmelerine karşı çıkıyor. Sözleri bu minvalde. Evliliğe rüşd yaşı sınırlaması getiriyor gibi. Ama rüşd yaşı diye bir yaş yok. Bu onun söyleminin zayıf noktası. 
Kızların ve erkeklerin rüşd yaşı standart olarak 18 yaşına tekabul etmiyor. Çoğu kadın 30 yaşında bile rüşd davranışları sergilemiyor. 
Kanuni düzenleme ile 18 yaşından bir gün önce bile evlense bu yasak ve cezai yaptırıma uğruyor. Zina etse bu serbest. Kimse bunu önemsemiyor. Huriye hanım da önemsememiş. 
İslamda insanlar buluğa erince yetişkin sayılmaktadır. Ve buluğa erenler isterlerse evlenebilirler. İsterlerse de boşanabilirler. Cezai ehliyette buluğ yaşıyla birlikte başlamaktadır. 

Peygamberimiz Aişe annemizle o 9 yaşına girdiğinde buluğa erdikten sonra evlenmiştir. Zifaf gerçekleşmiştir. İslam alemindeki 4 yaygın hak mezhebin fetvaları da kızların buluğa erdikten sonra evlenmelerinin caiz olmasıdır. Ama ülkemizde bu serbestlik kanuni açıdan suç olarak görülmektedir. Yani diyanet te dahil devlet kurumları evlilik yaşını 18 olarak kabul etmekte diyanet te bu kanuna destek vermektedir. 
Diyanetin kadın başkan yardımcısının bu görüşü medeni hukukun görüşüdür. İslam fukahasının görüşü değildir. Kuran veya sünnet metinlerine dayanmamaktadır. 

18 yaş öncesi evliliğe hararetle karşı çıkan Huriye hanım ve diyanetimiz 18 yaş öncesi gençlerin arasında yaygın olan cinsel ilişkiye ses çıkarmamakta ve 18 yaş öncesinde zinanın haram olduğunu dillendirmemektedirler. Neden çünkü insan haklarına aykırı olur bir de din de zorlama yoktur. 
18 yaş öncesi flört hakkında da bugün çok yaygınlaşmasına rağmen bir uyarıları yoktur. 
Eleştirim medeni olacaktır. 
Diyanetimiz bu tür kanunla yasak olan konularda medeni hukukumuzun savunucusu ve destekçisi açıklamalar yapmakla görevli gibi davranmaktadır. Dini değerlerimizle medeni olan kanunlarımız çeliştirğinde diyanetten tıs yoktur. Ve Nalıncı keseri gibi dinimizi değil anayasamızı kayıran açıklamalar yapmaktadır. 
Diyanetimizn evlenmeyi özendiren efendimizi dinleyip buluyğa erenler evlensin demesi gerekirken buluğa erenler evlenmesin iyice rüşd sahibi olun ondan sonra evlenirsiniz demektedirler. Evlilik ten uzak durun derken kızlar ve erkekler cinsel ihtiyaçlarını flört ederek giderdiklerinde gıkları çıkmamaktadır. Liselerimizde neredeyse sevgilisi olmayan genç erkek ve genç kızımız yoktur. Ama huriye hanım illa da rüşd yaşı davasındadır. Zinaya düşenlerin bu cehennemlik fiilden nasıl uzak kalacakları (erken evlilikten nefret ettirdikleri kadar) umurlarında değildir. 
Zina 18 yaş öncesinde yapılsa da helak edici büyük günahlardandır. 
Rüşd denilen muğlak yaştan önce de yapılan zina zinadır. Büyük günahtır ve helak edicidir.

Huriye Martının Kadın Konusunda Rasulullaha Nisbet Edilen Uydurma Hadisler İsimli Makalesi (Eleştirisi) İçin Tıklayınız;