Hit (347) F-1224

Nikahın Şakası Olmaz Hadisi Hakkında

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Nikah
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2019-05-06 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Nikâhın şakası olmaz hadisi var. Buna göre mahkemenin boşadığı çiftin dini nikâhı da biter. Bitmesi gerekir.

el Cevab: Günümüz mahkemeleri şer’i bir akdi yapmak veya nihayete erdirmek konusunda görevli ya da yetkili değillerdir. 
-Mahkemeye başvuran kadın ya da erkek dini nikâhını bitirmek için değil medeni hukuktaki aile olmakla alakalı sorumluluklar ve bireysel vatandaşlık işlemleriyle alakalı düzenlemeler sebebiyle mahkemeye başvururlar. 
Bu sebeple mahkemeye yazılı ya da sözlü başvuru ya da kadın tarafından yapılan boşanma başvurusunu onaylamak dini açıdan boşanmayı kabul etmek manasına gelmez. 
- Nikâhın şakası olmaz şeklinde bir hadis yoktur. Üç şeyin şakası olmaz, hadisinden esinlenildiyse o belirtilmelidir. 
Nikâhın şakasının olmaması ile mahkemede karşılıklı rıza ile boşama olursa bundan dini boşamanın da gerçekleşeceğine hükmedilemez. Zira mahkeme ye sadece medeni nikâh kaydı için gidilmektedir. Erkek ben medeni nikâh akdinin sonlanmasına onay verdim dini açıdan boşamadım derse dini nikâh devam eder. 
Böyle demese bile sorulduğunda ben dini açıdan boşamadım dese yine şüphesiz olarak dini nikâh akdinin devam ettiğine hükmedilir. 
-Şer’i açıdan geçerli bir mazeret olmadan mahkemeye başvurup boşanan kadın bu başvuruyla kocasından ayrılıp bir başka erkekle nikâhlansa durumun tasavvuru medeni mahkeme boşamasını geçerli sayanları çok zora sokacaktır.
-Medeni mahkemeler muhalaa ile boşanma mercii olarak kabul edilemezler. Zira muhalaa ile boşanmada mahkeme islami kurallara göre bile boşama yapmaz sadece boşamayı tescil eder. Boşamayı ancak erkek kabul ederse boşama gerçekleşir. Buna göre islama göre muhalaa boşaması örnek verilerek medeni mahkemenin yapacağı nikâh akdinin sonlandırılması geçerli olmayacaktır.