Hit (1024) F-1148

Caminin Minberine Minaresine Ya Da Kapısına Bayrak Asmanın Hükmü

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2017-03-02 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Caminin minberine minaresine ya da kapısına bayrak asmak caiz midir?

el Cevab: Camilere Kelime-i tevhid dışında bir milli alamet ya da bayrak asılmaması doğru olan davranıştır. Allaha ibadet için ayrılmış yerdir. Bu şekilde olmaya devam etmelidir. 

Bununla birlikte;
-Camiler Allah’a ibadet için ayrılmış temiz tutulmaya özen gösterilen yerlerdir. Muhammed (as)ın ümmetine bütün yeryüzü mescid kılınmıştır. Kirli olmayan veya put olmayan her mahalde ibadet edilir. 

-Camilere süs yapılması, kubbelerinin yükseltilmesi vs. mimari ve estetik eklentiler hat yazılarıyla süslenmesi de dahil 4 mezhebe göre tenzihen mekruh fiillerdir. Mekruh olması temelde namaz kılanların huşusuna mani olmak esasına dayanmaktadır. 

-Camilere bayrak asılması vela alameti için ihdas olunmuş bir fiildir. Müslümanların devletine Müslüman halkın bağlılığının simgesi olsun diye serhat boylarında imamın kılıç ve bayrakla hutbeye çıkması eski dönemde yaygınlaşmış bir fiildir. 

-Namaza mani bir durum ya da haram bir durum değildir. 
Zaten hemen hemen bütün camilerimizin minberlerinde La İlahe İllallah Muhammedun Rasulullah yazısı olan İslam ümmeti bayrağı asılıdır. 

Mülahaza: Alaaddin Hamurcu 
Peki, günümüze göre kıyaslarsak durum nedir?

el Cevab: Günümüzde durum şudur; Müslüman bir cumhurbaşkanımız, Müslümanlardan oluşan bir hükümetimiz, Müslüman bir halkımız vardır.
Devlet ise laik sosyal medeni bir hukuk devletidir.