Hit (1651) F-1144

Hz.Peygamber Evde Ne Yapardı Hadisi

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Hadis
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2016-07-11 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru:
Bir kişi, Hz. Aişe'ye: Hz. Peygamber (s.a.v) evde ne yapardı?" diye sordu. Hz. Aişe: "Ev işleriyle meşgul olurdu. Elbiseleri kendi yamalar, evi kendi eliyle süpürürdü. Eliyle süt sağar, çarşıdan ev eşyasını satın alır gelirdi. Ayakkabısı sökülürse bizzat kendisi kendi eliyle onarırdı. Su kovasının ipini bağlardı. Deveyi kendi eliyle bağlar, ona yem verirdi. Köle ile birlikte un öğütürdü (s.a.v)" diye cevap verdi.
Bu hadise göre ev işleri kadının görevi değildir, ne dersiniz?

el Cevab: 
Rivayet sahihtir. 
Efendimiz eşlerine çok değer verir, Alemlere ve bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiş olmasına rağmen peygamberlik görevini ve aile reisliği görevini aksatmadan eşlerine boş vakitlerinde hayatı kolaylaştırırdı. 
-Ama ev işleri kadınların görevi değildir denilemez. Bilakis ev işlerinin tertip ve tanzimi çocukların terbiyesi ve ihtiyaçlarının düzenlenmesi kadının eşine karşı görevlerinin en büyüklerinden biridir. Bu konular çok ağır olduğundan erkek eşine mutlaka destek ve yardımcı olmak durumundadır. 
Erkeğin hanımına ev işlerinde yardımcı olması eşinin üzerindeki yükü hafifletme, ona sevgisini ifade etme ve gönlünü alma tarafı ağır basan bir içeriktedir. 
''Sizin için Allah’ın Rasulünde en güzel örnekler vardır''