Hit (3099) F-112

İstihare Ve İstişarenin Hükmü, Rüya ve İstiharenin Dindeki Yeri

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : İstihare
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2005-12-14 Güncelleyen : /2019-05-19

Soru: İstişare olumlu, istihare olumsuz çıksa ne yapılmalıdır?

el Cevab: Sünnet olan usul şudur;
Dini bir konuda farzlar vacipler haramlar helaller ile alakalı bir tereddüt varsa fetva ehliyeti olan bir hocadan fetva istenir ve fetvaya göre amel edilir.
Yapılması da yapılmaması da mubah bir konuda kararsız kalınırsa (ticarete gireyim mi girmeyeyim mi filancayla mı yoksa filancayla mı evleneyim vs gibi...) birikim sahibi tecrübeli insanlarla istişare edilir. İstişareden kalbe ferahlık gelirse bu yeterlidir. Ama kalbe inşirah gelmediyse istihare edilir istihare namaz ve duadan ibarettir. Allah için iki rekat namaz kılınır ve efendimizin öğrettiği dua ile Allah’tan rızasına en uygun kendisine en hayırlı olacak olan şıkkın yapılması için kalbine ferahlık lutfetmesi niyaz edilir. Bu dua ve niyazlar 7 güne kadar devam eder ya da hayırlı olduğuna dair bir işaret ve kalbe ferahlık gelinceye kadar namaz ve duaya devam edilir.
Bu arada görülecek müjdeli bir rüya ya da hayırlı olmadığı tabir edilen salih bir rüyaya itibar edilmesi de caizdir. Ama rüya tabirinde istidatlı ve birikimli birisini tabiri ile bu mülahaza edilmelidir. İstihare usulüne uygun olarak ve istihare edilecek mubah konularda yapıldıysa olumsuz çıkarsa o işten sarfı nazar etmeniz uygundur.
Rüyaya yatmak, ya da başkasının sizin adınıza rüyaya yatması istişare bağlamında mütalaa edilebilir. Ama istihare sünnetinde yeri yoktur.

Soru: Ben 1 sene önce görüştüğüm biriyle evlilik için istihareye yatmıştım tabi önce istişare edildi. İyi gördüm ve bende iyi gördüm diye devam ettim işler daha da ciddiye binince annem başkalarını yatırdı ve ard arda 4defa görmemiş 5.sinde kötü görmüş ben yattım iyi görmüştüm dediğimde senin ki bilinçaltı olabilir dediler. İstiharede bilinçaltı var mıdır? Ya da istihare sonuçları zamanla değişebilir mi?

el Cevab: İstişareyi esas alın ve evlilik için Allah ve Rasulunün emrettiği ve tavsiye ettiklerini önemseyerek karar alın. Başkasının istiharesinin önemsenmemesi gerekir. İstihare yapılması da terk edilmesi de caiz olan bir konuda kalbin huzur bulacağı bir karara ulaşılamayınca yapılır ve ey Allah’ım kalbime senin rızana ve benim hayrıma olanı ilham et duası ana temalıdır.
Ne zaman kalbinizdeki kararsızlık giderecek bir aklı selim duygu içinize gelir işte istihare budur. Şuur altı bambaşka bir konu. İstihare sünnettir. Sünnet olduğu çerçevede yaparsanız efendimizin emrini yerine getirmiş olursunuz.

Daha ayrıntılı bilgi için, makaleler kısmından Rüya ve İstiharenin Dindeki Yeri adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Mülahaza: Nurcan Aktaş
5 vakit Namaz kılmayan ve başı acık bir bayan istihareye yatabilir mi?

el Cevab: Yukarıdaki konuyu ve linkte verilen bilgileri okuyun.
Bir başkasının sizin adınıza istihare yapması istihare değil istişare olur.
İsithare yapılması haram olan ya da mekruh olan bir işte yapılmaz.
Farz olan işi yapayım mı yapmayayım mı konusunda da istihare yapılmaz. Farz nasıl emredildiyse o şekilde yapılır.

İstihare demek, yapılması mubah bir konu da yapıp yapmama da tereddüt edildiğinde hangisi hayırlıdır bilemediğimizde Allahtan kalbimizi bizim için daha hayırlı olana yöneltmesini niyaz etmektir.
Bunun için iki rekat namaz kılınır ve kalpten yüce Allah’a yönelinir ve efendimizin öğrettiği şekilde dua edilir.

Kalpte bir yöneliş belirinceye kadar her gün bu namaz ve dua yapılır.
Allah kalbinize bir tarafa meyil verir siz de ona göre kararınızı verirsiniz.
Kalbe bir meyil gelmeyip de bir rüya görseniz. Onu hayra yorarsanız ona göre davranabilirsiniz. Onu hayırlı olmadığına yorarsanız o işten vazgeçebilirsiniz.
 
Ülkemiz de İsmailağa cemaatinde yaygın olan rüyaya yatarak istihare, kuran açarak istihare, kalp gözü açık birisine sorarak istihare fiillerinin sünnette aslı yoktur. Bu fiilleri sünnetmiş gibi anlatanlar hata etmektedirler.
Allah dostu olduğuna hüsnü zan ettiğimiz şahıslara danışıp amel etmek meşrudur caizdir. Ama bu istişare kapsamına girer. Böyle istihare olmaz.

Mülahaza: Nurcan Aktaş
Yani namaz kılmayan yapabilir mi? Yaparsa günaha mı girer?

el Cevab: İstihare sünnettir. Yapabilir.

Not: Bazı ibadetlerin kabul edilmesi belli şartlara bağlı olabilir. Bazılarının kabulünün diğer bazılarıyla kabul edilme şartı olması açısından alakası olmayabilir.
Örnekleyeyim: Gusul abdesti olmadan namaz kılamazsınız. Abdestiniz olmadan kılacağınız namaz sahih olmaz. Başı açık olarak namaz kılanın namazı sahih olmaz. İhrama girmeden hac sahih olmaz. Arafatta vakfeye durmazsanız hac etmemiş olursunuz... İçkili iken namaz kılınmaz...