Hit (932) F-1093

Gayrimüslimlerin İcad Ettiği Ev Eşyalarını Kullanmanın Hükmü, Gayrimüslimlere Dua Etmenin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2005-03-16 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Hocam çamaşır makinesi bulaşık makinesi vs. bunları yapanlar Müslüman değil bunu biliyoruz bu aletler işimizi kolaylaştırdığı için bazıları "bunları çıkartandan Allah razı olsun" diye dua yapıyorlar bu doğrumu bu dua onları etkiler mi? 

el Cevab:  لا يضر مع الايمان ذنب
ولا ينفع مع الكفر طاعة


İmanla birlikte hiçbir günah zarar vermez; küfürle birlikte hiçbir iyilik fayda vermez.
Yukarıdaki söz mürcie mezhebinin sözüdür.
Bu genellemeyle ancak iman konusunda söylenmesi caiz olur

Mülahaza: Doğukan Kavas 
-Müslüman olmayan insanların Yahudilerin Hıristiyanların yapmış olduğu işlerde kesinlikle Allah’ın rızası yoktur çünkü Allah katında tek din islamdır.

el Cevab: Mürcie bir itikadi yöneliştir. Her ne kadar yaygın anlayışa göre mürcie itikadi bir mezhep olarak yazılırsa da bir itikadi yöneliştir.
İtikadi yöneliş: İslam inançlarıyla alakalı meselelerin her birinde ya da çoğunda bir itikadi mezhebe uymayan görüşlere sahip olan şahıslara ve ya gruplar hakkında kullanılan bir terimdir.
İtikadi mezhep: İnançların temel konularında diğer itikadi mezheplerden ayrı müstakil görüşlere inanma ve inananların oluşturduğu gruba verilen addır.
Mürcie sadece iman amel ilişkisi çerçevesinde oluşan bir anlayıştır.
Ehli sünnetin iman amelden farklıdır tesbitini yapanlarına bazı bu ayrımı yapmayanlar, amelleri imandan ayırdılar ve deri bıraktılar manasında mürcie demişlerdir.
Akaid dersleri grubunda iman amel ilişkisindeki imanın amelden farklılığıyla alakalı delilleri yazdım oraya bakabilirsiniz.
 Îman Amel Farklılığı ve Amelin İmandan Bir Cüz Olup Olmaması Konusu İçin Linki Tıklayınız;

Yukarı da sadece iman amel ilişkisi açısından mürcieye nispet edilen o meşhur ifadeyi yazdım.
Tam olarak eleştirmek istemedim. Sadece bu kadar iddialı olmasına ihtiyatla yaklaşmanın uygun olacağını ifade etmek istedim .