Hit (1071) F-1082

Konut Kredisi Almanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2023-02-16 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Dul bir kadın maddi durumları yetersiz evleri yok bu sebeple bankadan konut kredisi çekmiş. Kendisine helal olmadığını her ne kadar söylesem de, mecburum yavrularım var demekle ısrar ediyor... Ben bu hanım ablamızı nasıl vazgeçirebilirim ya da nasıl yardımcı olurum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz? Selam ve dua ile... (19 Eylül 2014)

Mülahaza: Sunay Üstün 
Fetvalar değişiyor biliyorsunuz hocam. Asli ihtiyaç olması önemli. Ev alma şansı yoksa kredi çekebilir yalnız bir defa çekebilir ikinci hakkı yok.

el Cevab: 
Faiz haramdır. 
Faiz; 7 helak edici=(rahmetten kovulmaya sebep ) büyük günahtan biridir.
Ayeti kerime de 
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ * فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَإِنْ تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِكُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ
"Ey iman edenler Allahtan korkun ve eğer iman sahibi iseniz; Faizden ne kaldıysa elinizde hemen bırakın, terk edin... Eğer terketmezseniz Allah ve Rasulünden aleyhinize ilan edilmiş bir harb durumunda olacağınızı bilin. Eğer bu uyarıya kulak veriri ve tevbe ederseniz ana paralarınız sizindir...'' buyrulmuştur.
Faiz alan ve verenlere Allah ve Rasulü harp ilan etmişlerdir. 
Allah faiz yemeyi bütün bir genellemesiyle şeytana uymak olarak nitelemiştir ve Faiz yiyenler; ''şeytan çarpmışlar=çarpılmışlar '' olarak ayette nitelenmiştir. 
 
Şeytan çarpması demek dini değerlerinde bozulma, sağduyusunu kaybetme, huzurunun ve Allah’a kulluk duygusunun azalması ya da kalmaması, bile bile haramları işleme demektir.

Sunay Üstün
Verdiğiniz ya da naklettiğiniz fetva yüzde yüz İslam fıkhına muhaliftir.
Ev asli ihtiyaçlardandır. Ama zekat bahsinde vb bazı fıkhi konularda bu durum böyledir. Evin yanında bir senelik ortalama geçim standardı da, yazlık ev ve araba da çocukların okul masrafları da, bakmakla yükümlü olduğumuz yakınlarımız için harcayacağımız paralar da, borçlarımızın ödenmesi de ''asli ihtiyaç''lardandır. 
--
Bütün bu asli ihtiyaçların faiz haramının alınması ve verilmesine cevaz açısından bir etkisi ise yoktur. Haramlık ve helak edicilik devam eder.