Hit (1578) F-1004

Namaz İçinde Bozulan Abdestin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2006-11-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: hocam, namaz ile ilgili ince sorulara binaen, bana yöneltilen bir soruya da açıklık getirir misiniz? Bir insan imama uyarak, diyelim ki, kabe'de ya da mescidi nebevi'de namaz kılıyor. Namazın ortalarında abdesti bozuluyor. Bu durumda ne yapması gerekir? Bir de tek başına namazda iken abdesti bozulunca, diyelim ki üzerindeki iğne herhangi bir yerine battı ve kanadı, bu durumda hemen namazı bozmak mı icap eder? Teşekkürler. (23 nisan 2011)

el Cevab: Abdesti bozulursa hemen gidip abdest alırsa namaza yetişirse yetiştiği kaçırdığı rekat varsa onu kaza eder. Kaçırdığınız rekat olmasın istiyorsanız... Böyle bir şey olursa haremde su var zaten ellerinizi yıkayın yüzünüzü kollarınızı ıslatın su için burnunuza su verin basınızı mesh edin ayaklarınızı ıslatın ve hemen namaza dönün. Ama hazır namazdan çıktım gidip bir banyo yapayım derseniz ona diyeceğim bir şey yok. İğne batınca namazı bozmayın azcık kandan bir şey olmaz. Kan azcık elbiseyi renklendirse de bir şey olmaz. Ama namazı bitirdiğinizde kanı görürseniz kanı yıkayın.
Ek 1; Kan yıkansa izi kalsa bu temizliğe mani değildir. Hayız kanı da öyledir. İzin kalmaması estetik olur.

Mülahaza: Hilâl Kantarcı 
Çok şaşırdım, yıllardır biz iğne tepesi kadar abdest ile bozulur bildik ve öyle yaptık, nurun ala nur olmuş demek ki.

Mülahaza: Ayşe reşad 
-Abdestten sonra tam evden çıkarken elimize iğne battı diyelim, abdest bozuluyor mu? Bozulması için kan miktarının ne kadar olması lazım? "Toplu iğne başı kadar çıkarsa bozulmaz" diyorlar, "öyle tutun elinizi kan dağılmasın" diyenler var, en doğrusu nedir hocam?

el Cevab: İğne batmasından azcık kan çıksa kan da yaysanız avucunuzun içini boyamaya ancak yetse bu abdesti bozmaz daha fazla bir alanı boyayacak kadarsa abdesti yenilemelisiniz. Ama abdesti tekrarlama imkânınız varsa nur üzerine nur her zaman iyidir ve her namaz vakti için abdest yenilemek sünnettir.

Mülahaza: Ayşe Reşad 
Ama iyi oldu öğrendiğimiz Allah razı olsun, tam giyinmişiz evden çıkacağız, başörtü bağlarken iğne batıyordu biz de abdest gitti sanıyorduk, kadın için öyle kolay da değil ev dışında abdest almak..

Mülahaza: Yiğit Isa 
Teşekkür ederiz emeğinize sağlık bunları cevaplardan destek aldığınız yerleri veya kitapları da belirtirseniz seviniriz.
 
Mülahaza: Zehra Yeşil 
Böyle acil durumlarda abdestin farzlarını yerine getirse yetmiyor mu? Ağza ve burna su vermese de olmaz mı? Bir de bu toplu iğneye ben de şaşırdım. Şimdi bu sadece namazdayken mi yoksa normalde mi az kan abdesti bozmaz? Nokta şeklinde olsa hiç yayılmasa bile içim rahat etmiyor gidip tekrardan alıyorum buna nasıl içim rahat edecek.