Hit (2437) D-692

Türk Yolu

Yazar İşl.Müd. : Sahibi :
Yayın Logosu : Yayın Dili : Türkçe
Yayın Aralığı : Dergi Türü : Fikir, Haber
Ekleyen : /2014-05-18 Güncelleyen : /0000-00-00
Türk Yolu(06.02-16.09.1969)

Haftalık haber ve yorum gazetesi. 06 Şubat 1969’da istanbulda yayımlanmağa başladı.
Yarım gazete (42x29 sm.) boyundaki bu gazete-derginin kapağında, sayfanın yarısını kapsayan kalın bir kare çerçeve içinde, iki satıra ayrılmış, kırmızı renkli olarak basılmış logosu, onun altında da , kalın bir siyah çizgi içinde, “Bütün Türkler birleşiniz’ söylemi yer alıyordu. Logo karesinin altında “Haftalık gazete” sözü, yayınlanış tarihi ve 125 kuruş olan fiyatı yazılıydı (Bu satıra sonradan sayı belirteci de eklendi).
Derginin imtiyaz sahibi Mahmut Belenli, yazı işleri sorumlu müdürü Erhan Demirutku idi. Birçok tanınmış Türkçünün de bulunduğu geniş bir yazar kadrosu vardı. Atsız, Nurettin Pakyürek, Ertuğrul Satıcı, Mahmut Belenli, Erhan Demirutku, Yaşar Aksoy sürekli yazarlarıydı. Ayrca Nejdet Sançar, Alparslan Türkeş, Galip Erdem, Rifat Baykal, Muzaffer Özdağ, Mümtaz Turhan, Derviş Mânizade, M. Kemal Cabioğlu, Necdet Sevinç, İffet Halim Oruz, Refik Özdek, Kurt Tarık Özhan, Süleyman Sürmen, Necmettin Hacıeminoğlu, Celâl Erçıkan, Dursun Yıldırım, Ahmet B. Ercilasun, İlter Veziroğlu, vb.'de yazarları arasındaydı.
Türk yolu’nun ilgi çekici bir yanı, ilk sayısından başlayarak Atsız'ın Türkçülük ve meselelerini ele alan yazılarını, Alparslan Türkeş'in MHP önderi olarak yaptığı konuşmaları ve Erhan Demirutku'nun “1944 Türkçülük Olayı” başlıklı dizi röportajını yayımlaması idi. O röportajlar¬da A. Nurullah Barıman, İsmet Tümtürk ve Yusuf Kadıgil in gördük¬leri işkenceler ve duruşma izlenimleri hakkında verdikleri bilgiler ilgi çekici ve ibret verici idi.
Türk yolünun yayımı, 16 Haziran 1969'da çıkarılan 19. sayı ile son buldu.
Adres :
Telefon :
Fax :
E-Posta :
Yayınlayan Kurum / Matbaa :
Yayınlandığı Ülke :
Yayınlandığı Şehir :
Yayın Başlangıç Tarihi : 06.02.1969
Yayın Bitiş Tarihi : 16.09.1969
Yayın Sayı Adedi : 19